Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

34689 odpowiedzi

58795 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (34689)

Ryzyko raka piersi a HTZ

Witam, Stosuję htz, jestem po kilkakrotnym usuwaniu guzków łagodnych w piersi, obecnie po mammografii mam taki opis: sutki o utkaniu gruczołowo-włóknistym. Prawy bez patologicznych zagęszczeń z makrozwapnieniem. W sutku lewym duże pooperacyjne zmiany włóknisto-bliznowate z makrozwapnieniamii torbielka olejowa o śr....

Witam, Stosuję htz, jestem po kilkakrotnym usuwaniu guzków łagodnych w piersi, obecnie po mammografii mam taki opis: sutki o utkaniu gruczołowo-włóknistym. Prawy bez patologicznych zagęszczeń z makrozwapnieniem. W sutku lewym duże pooperacyjne zmiany włóknisto-bliznowate z makrozwapnieniamii torbielka olejowa o śr. 12 mm i skupiskiem trzech mikrozwapnień, przy brodawce sutkowej. USG: w sutku prawym w kwadracie pachowym na godz. 11 hypoechogeniczna zmiana o śr. 9,2mm. Czy mogę stosować dalej HTZ pytałam dr. wcześniej to odpowiedział, że mogę, przy tej wizycie zapomniałam się zapytać, za pół roku mam powtórzyć USG, będę wdzięczna za odpowiedź, mam 58 lat, nadmienie, że mama miała nowotwór piersi i dwóch braci także.

Redakcja abcZdrowie
Może Pani stosować HTZ. Wymagane są częste wizyty u ginekologa, badanie piersi raz na 3 m-ce, USG narządu rodnego oraz wykonywanie cytologii.

Szczepienie po boreliozie

Czy szczepionka jest bezpieczna przeciwko chorobom odkleszczowym? i w jakim czasie po leczeniu boleriozy mozna sie nia zaszczepic?
Redakcja abcZdrowie
Obecnie na rynku dostępne są szczepionki przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. Są to choroby wywoływane przez wirusy. Nie chronią one jednak przed boreliozą, która jest chorobą bakteryjną. Odpowiedni moment do wykonania szczepienia przeciwko KZM oceni lekarz biorąc pod...

Obecnie na rynku dostępne są szczepionki przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. Są to choroby wywoływane przez wirusy. Nie chronią one jednak przed boreliozą, która jest chorobą bakteryjną.

Odpowiedni moment do wykonania szczepienia przeciwko KZM oceni lekarz biorąc pod uwagę stan Pani zdrowia, okres inkubacji choroby zakaźnej, okres rekonwalescencji po chorobie, obecność ostrych chorób przebiegających z gorączką, nadwrażliwość na składniki szczepionki i in.

Dni płodne i niepłodne?

Witam mam pytanie dotyczące moich dni płodnych i niepłodnych... jeśli miesiączkę dostałam 8.04.09 a skończyła mi się 15.04.09 mając przy tym regularny cykl, który trwa zawsze 28 dni to na jaki dzień przypadają moje dni płodne? Z tego co wyliczyłam... Witam mam pytanie dotyczące moich dni płodnych i niepłodnych... jeśli miesiączkę dostałam 8.04.09 a skończyła mi się 15.04.09 mając przy tym regularny cykl, który trwa zawsze 28 dni to na jaki dzień przypadają moje dni płodne? Z tego co wyliczyłam powinnam je mieć od 18.04 do 25.04 czy to prawidłowe obliczenie? z gory dziękuje. Pozdrawiam
Redakcja abcZdrowie
Liczenie zaczynamy od pierwszego dnia miesiączki, który jest 1. dniem cyklu. Najbardziej płodnie dni występują pomiędzy 10.-14. dniem cyklu (jeśli pacjentka regularnie miesiączkuje). Zatem 8-ego mamy 1. dzień cyklu. Daty, które Pani podała są z cała pewnością dniami płodnymi. Pozdrawiam.

Przybieranie na wadze a tabletki antykoncepcyjne?

Witam, Chciałam zapytać w jakim mechanizmie tabletki antykoncepcyjne przyczyniają się do przybierania na wadze? Czy po wszystkich środkach hormonalnych występuje taki efekt? Czy są jakieś badania mówiące o tej zależności? Pozdrawiam
Redakcja abcZdrowie
Badania kliniczne nie potwierdzają tezy przybierania na wadze.w czasopismach naukowych nie ma mowy o nagminnym przybieraniu na wadze. Mamy tu do czynienia ze zjawiskiem powszechnego błędnego przekonania, pomimo istnienia jednoznacznych dowodów naukowych. Nie ma wątpliwości, że część kobiet (bez względu...

Badania kliniczne nie potwierdzają tezy przybierania na wadze.w czasopismach naukowych nie ma mowy o nagminnym przybieraniu na wadze. Mamy tu do czynienia ze zjawiskiem powszechnego błędnego przekonania, pomimo istnienia jednoznacznych dowodów naukowych. Nie ma wątpliwości, że część kobiet (bez względu na to czy coś stosują) przybiera na wadze, część chudnie a część trzyma stałą masę. Wygląda na to, że po prostu zbyt łatwo jest zrzucić całą winę na pigułkę.

Tabletki na odchudzanie a wynik testu ciążowego?

Czy tabletki na odchudzanie mogą mieć wpływ na wynik testu ciążowego?
Redakcja abcZdrowie
Z mojego doświadczenia wynika, że  sibutramina - preparat wspomagąjacy odchudzanie bądż inne dostępne na rynku środki nie mają  wpływu na test ciążowy. Leki te nie mają w składzie "hormonu ciążowego", który powoduje wystąpienie 2 kresek na teście (wynik pozytywny).

Jak mam z tym żyć?

Mam 42 lata. Około roku temu zatrzymała mi się miesiączka. Wtedy nie miałam żadnych objawów. Poszłam do ginekologa i lekarz przepisał mi Luteinę i miesiączka wróciła. Po 6 miesiącach znów się zatrzymała, ale tym razem miałam objawy: uderzenia gorąca co...

Mam 42 lata. Około roku temu zatrzymała mi się miesiączka. Wtedy nie miałam żadnych objawów. Poszłam do ginekologa i lekarz przepisał mi Luteinę i miesiączka wróciła. Po 6 miesiącach znów się zatrzymała, ale tym razem miałam objawy: uderzenia gorąca co pół godziny w dzień i nocne poty które budziły mnie ze snu (pociłam się również przy uderzeniach gorąca w dzień). Ginekolog przepisał Luteinę, ale mi nie pomogła. Przepisał mi tabletki antykoncepcyjne, nie pamiętam nazwy i po nich zniknęły objawy i wróciła miesiączka. Po 6 miesiącach znów powtarza się to samo. Zatrzymuje się miesiączka, uderzenia gorąca, poty nocne ale dochodzą do tego wahania nastroju, duża nerwowość. Już nie wiem co mam robić! Nie mam ochoty żyć. Pracuję z grupą ludzi i to mnie krępuje co się ze mną dzieje. Pomóżcie mi proszę, bo nie wiem jak długo wytrzymam! Proszę o szybką odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie
Pilnie zgłoś się do lekarza by wypisal Ci hormonalną terapię zastepczą!
Dotyczy: Menopauza

Czy masturbacja zaburza wzwód?

Często się masturbuje niemal co noc, a jak jestem z dziewczyną to niemam wzwodu. Czy to przez masturbacje?
Redakcja abcZdrowie
Problem ze wzwodem, który Pan opisuje może mieć przyczynę w masturbacji. Jednak może to tylko maskować poważniejszy problem np. natury psychologicznej. Dobrym sposobem byłaby próba zaprzestania masturbacji aż do najbliższego zbliżenia z dziewczyną. Daje to dwie możliwości: 1) Jeśli po...

Problem ze wzwodem, który Pan opisuje może mieć przyczynę w masturbacji. Jednak może to tylko maskować poważniejszy problem np. natury psychologicznej. Dobrym sposobem byłaby próba zaprzestania masturbacji aż do najbliższego zbliżenia z dziewczyną. Daje to dwie możliwości:

1) Jeśli po kilkunastodniowej przerwie w masturbacji również się nie uda proszę koniecznie pójść do lekarza. 

2) Natomiast jeśli będzie wszystko w porządku proszę na dłuższą metę postarać się ograniczyć tę formę rozładowania napięcia. Jest to typ przyjemności, który łatwo uzależnia i może prowadzić to takich samych skutków jak np. alkoholizm. Mam na myśli: destrukcję życia rodzinnego (w tym np. związku z dziewczyną), kłopoty w szkole czy pracy aż wreszcie depresję

Nie wiem jaką podjąć decyzję?

Jestem kobietą, mam 47 lat. W styczniu miałam ostatnią miesiączkę, od lutego pogorszyło się moje samopoczucie, zaczęły się uderzenia gorąca, pocenie w nocy, bóle głowy, kołatanie serca i ogólne rozdrażnienie (a nawet reakcje lękowe). Podczas wizyty u lekarza, Pani...

Jestem kobietą, mam 47 lat. W styczniu miałam ostatnią miesiączkę, od lutego pogorszyło się moje samopoczucie, zaczęły się uderzenia gorąca, pocenie w nocy, bóle głowy, kołatanie serca i ogólne rozdrażnienie (a nawet reakcje lękowe). Podczas wizyty u lekarza, Pani doktor stwierdziła, że to menopauza. Zaproponowała mi terapię hormonalną, która wywoła miesiączkę lub leki, które nie są hormonami, ale złagodzą objawy menopauzy (nie wywołując krwawienia). Nie wiem na jaki sposób leczenia się zdecydować! Chciałabym jeszcze miesiączkować, ale bardzo boję się brać hormony! Wiem,że mają wiele zalet i zapobiegają niektórym chorobom, ale istnieje też druga strona "medalu", której się bardzo boję czyli, rak piersi i macicy. Czy po pojawieniu się miesiączki mogłabym odstawić hormony? A może jednak zdecydować się na pełną kurację?

Redakcja abcZdrowie
Droga Pani jesli dolegliwosci są mocne i nie pomagają środki bez recepty kupione w aptece może Pani spróbowac HTZ... przecież w każdej chwili może Pani ją odstawić. Z obserwacji wynika, że lepiej zacząć się leczyć, ale pod stała kontrola lekarza ginekologa.

Czy po tabletkach łatwiej zajść w ciążę?

Nurtuje mnie to pytanie, ponieważ mój ginekolog powiedział, że po odstawieniu tabletek jest większe prawdopodobieństwo zajścia w ciąże. Odstawiłam tabletki trzy miesiące temu, teraz czekam na pierwszy dzień miesiączki by sprawdzić czy jestem w ciąży.
Redakcja abcZdrowie
Owszem jest wieksze prawdopodobienstwo na ciaze po odstawiniu antykoncepcji. Prosze wykonac próbę ciążową, jesli miesiączka się opóźnia.

Śródmiąższowe zapalenie płuc a jego objawy

Dzień dobry, mam pytanie dotyczące śródmiąższowego zapalenia płuc. Od tygodnia zmagałem się z takimi objawami jak kaszel, gorączka a nawet duszności. W końcu wybrałem się do lekarza, który powiedział mi, że mam śródmiąższowe zapalenie płuc. Przepisał mi leki, które... Dzień dobry, mam pytanie dotyczące śródmiąższowego zapalenia płuc. Od tygodnia zmagałem się z takimi objawami jak kaszel, gorączka a nawet duszności. W końcu wybrałem się do lekarza, który powiedział mi, że mam śródmiąższowe zapalenie płuc. Przepisał mi leki, które oczywiście przyjmuję w zalecanej dawce. Chciałbym jednak dowiedzieć się co oznacza śródmiąższowe zapalenie płuc? Nie było za bardzo czasu żeby zapytać o to lekarza a mi nie daje to spokoju. O zapaleniu płuc zawsze słyszałem jako o groźnej chorobie, ale nie wiem czy takie zwykłe zapalenie płuc oznacza to samo co śródmiąższowe zapalenie płuc. Jak to wygląda? Czy to jest jakaś powikłana albo groźniejsza odmiana? Czy leczenie śródmiąższowego zapalenia płuc trwa długo? Kiedy objawy powinny mi przejść jeśli leki będą działały prawidłowo? Z góry bardzo dziękuję za każdą odpowiedź i pozdrawiam.
Redakcja abcZdrowie
Śródmiąższowe zapalenie płuc jest stanem chorobowym dotyczącym tkanki łącznej, obszaru pomiędzy nabłonkiem pęcherzyków płucnych, a naczyniami włosowatymi (naczynia najmniejszego kalibru w tkance płucnej). Nazwa śródmiąższowe sugeruje zmiany występujące w miąższu płucnym. Proces chorobowy wiąże się z przewlekłym zapaleniem oraz z...

Śródmiąższowe zapalenie płuc jest stanem chorobowym dotyczącym tkanki łącznej, obszaru pomiędzy nabłonkiem pęcherzyków płucnych, a naczyniami włosowatymi (naczynia najmniejszego kalibru w tkance płucnej). Nazwa śródmiąższowe sugeruje zmiany występujące w miąższu płucnym. Proces chorobowy wiąże się z przewlekłym zapaleniem oraz z nadmierną produkcją kolagenu i włóknieniem tkanki płucnej.
Do charakterystycznych objawów śródmiąższowego zapalenia płuc należą:
- przewlekły kaszel,

- duszność,
- długotrwałe stany podgorączkowe,
- utrata masy ciała.

Rozpoznanie konkretnego rodzaju śródmiąższowego zapalenia płuc stwarza pewne problemy (istnieje około 100 typów tego zapalenie). Bardzo istotny jest wywiad w kierunku innych chorób tkanki łącznej oraz stosowanych leków (np chemioterapia albo leczenie amiodaronem).

Patronaty