7-dniowa przerwa, a wcześniej zażywany antybiotyk

Witam! Chciałabym się poradzić w kwestii robienia 7-dniowej przerwy podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Sprawa wygląda następująco. W dniu przyjęcia 11 tabletki z opakowania zaczęłam brać antybiotyk, który w ulotce ma zaznaczone, iż może wpływać na obniżenie skutecznośći doustnej antykoncepcji. Antybiotyk mam brać przez 7 dni. Więc jutro wypada 17 dzień brania i ostatni dzień przyjmowania antybiotyku. Zastanawiam się, czy powinnam robić przerwę pomiędzy opakowaniami, czy też nie? Może przyjąć tylko 7 dni dłużej? Czy to już nie ma wpływu na skuteczność antykoncepcji? Pani doktor i pani farmaceutka udzieliły mi tylko informacji o konieczności stosowania dodatkowego zabezpieczenia podczas brania i 7 dni po antybiotyku, ale to jest akurat oczywiste. W internecie natomiast doczytałam o konieczności zażycia dwóch opakowań antykoncepcji z rzędu w wypadku, kiedy antybiotyk nachodzi na trzeci tydzień tabletek antykoncepcyjnych. Proszę o poradę, gdyż wcześniej nie spotkałam się z takim stwierdzeniem. Dziękuję serdecznie, pozdrawiam! Kalinka

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Antybiotyk może obniżać skuteczność antykoncepcji doustnej. Jeśli jego przyjmowanie przypada na 3 tydzień stosowania tabletek, oznacza to de facto wydłużenie przerwy. Sugeruję zatem (do wyboru):
1. po zakończeniu blistra zrobienie 7-dniowej przerwy, ale radzę stosować dodatkowe zabezpieczenie do przyjęcia 7 tabletki z nowego opakowania (tj. do rozpoczęcia 2 tygodnia) lub
2. rozpoczęcie 2 opakowania bez robienia przerwy (wtedy dodatkowe zabezpiecznie konieczne jest do 7 dni od zakończenia antybiotyku).

Przyjęcie niepełnego opakowania (np. 7 dodatkowych tabletek) jest postępowaniem niezarejestrowanym i może tak Pani bezpiecznie postąpić, ale wyłącznie na własną odpowiedzialność.