Biorę tabletki antykoncepcyjne. Dlaczego dostałam okres już w czwartym dniu przerwy?

Witam. Mam 19 lat i od jakiegoś miesiąca przyjmuję tabletki Y***. Każdą tabletkę przyjęłam regularnie. Podczas przyjmowania tabletek przez jakis czas wystąpiły u mnie niewielkie plamienia, głównie podczas podniecenia. Podczas 7-dniowej przerwy dostałam okres juz po 4 dniach, mimo że nie zaczęłam kolejnego opakowania. Wydzielina jednak jest mieszaniną krwi i brązowego śluzu. Kolejne opakowanie rozpoczęłam w dniu rozpoczęcia okresu, ale nie wiem, czy dobrze zrobilam. Co to wszystko może oznaczać?

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Najprawdopodobniej przyjmuje Pani tabletki w schemacie 21+7. Oznacza to, że nie powinna Pani rozpoczynać każdego opakowania w pierwszym dniu miesiączki. Tylko pierwsze opakowanie tak się zaczyna. Kolejne rozpoczyna Pani po 7 dniach przerwy. Krwawienie prawidłowo występuje ok. 4 dnia przerwy, ale powinna Pani odczekać jeszcze kilka dni (tak, aby przerwa trwała łącznie 7 dni) i dopiero przyjąć koleją tabletkę. Na szczęście przerwę można bezpiecznie skracać (ale nie wydłużać ponad 7 dni!!!), więc rozpoczęcie opakowania w pierwszym dniu krwawienia nie zmniejszyło skuteczności antykoncepcyjnej.