Ból trzustki po wypiciu kawy, alkoholu lub napoju gazowanego

Pol roku temu bolał mnie brzuch. W styczniu zrobiłam badania. Okazało sie ze to trzustka. Lipaza krew 350, dostałam lipancrea i jeszcze jakies leki ( nie pamietam nazwy ale na ulotce było, ze leczy sie nimi zapalenie jelita grubego) stosowałam dietę. Ostatni raz badania robiłam 2 mięs temu lipaza była 150. Cały czas do dzis od czasu do czasu: jak wypije kawe, napije sie gaz, alkohol boli mnie trzustka. Czemu?

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam, być może to przewlekłe zapalenie trzustki - proszę skonsultować się z lekarzem gastrologiem i zastosować dietę odpowiednią do schorzenia. Pozdrawiam serdecznie

Zachęcam do wizyty u lekarza (gastrologa). Zalecenia dietetyczne mogą być podane po zdiagnozowaniu problemu. Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Dr n. med. Monika Ĺukaszewicz

Szanowna Pani, prawdopodobnie przewlekłę zapalenie trzustki - ale równiż tego typu objawy odpowiedzialne są za stany zapalne żoładka.
Lipaza w tej wysokości, o której Pani pisze o niczym jeszcze nie świadczy. Wskazana jest wizyta u gastrologa.
Pozdrawiam, dr n. med. Wojciech Kawiorski, chirurg ogólny, chirurg gastroenterologiczny, chirurg onkolog i proktolog,