Co może być przyczyną wysokiego poziomu prolaktyny?

Witam, chciałabym poznać przyczynę wysokiego poziomu prolaktyny. Mam 29 lat. Od kiedy pamiętam miałam problemy z występowaniem miesiączek, ostatecznie w 2004 r. miałam przeprowadzoną resekcję klinową obu jajników z tytułu PCO. Miesiączki stały się mniej więcej regularne, na początku 30-40-60 d. z tendencją do zawężania.

Od roku staramy się nieudolnie o dziecko. Z badań hormonalnych (tarczyca, płciowe) wynikło, że mam problem ze zbyt niskim estradiolem oraz zbyt wysoką prolaktyną. Poziom prolaktyny wynosił 748 przy normie mojego laboratorium ok. 450, wykonany w 3-4 dc. Po tych wynikach lekarz zalecił stosowanie B*** (2 x 1), C*** i D*** (2 x 1).

Ciąży przez pół roku brak, przy czym z monitoringu wiem, że owulacja występuje, natomiast dziwna rzecz dzieje się z prolaktyną. Po 3 miesiącach, w trakcie brania leku, zrobiłam wynik i przy skali 105-450 bodajże było całe 4. Dawkę zmniejszyłam o połowę - wynik 40. Natomiast w miesiąc po rezygnacji z przyjmowania B*** wynik był wyższy od pierwotnego i wyniósł 985. Dlaczego? Ponieważ źle tolerowałam B*** biorę teraz N***.

Czy taki wynik uzasadnia podejrzenie guza przysadki bądź innej przyczyny wysokiej prolaktyny?Jeśli tak, to jakiej? Dziękuję za odp.

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.
Twoje pytanie dotyczy prośby interpretacji wyników badań i niestety nie możemy na nie odpowiedzieć. Skonsultuj swoje wyniki badań ze swoim lekarzem prowadzącym, który znając Cię i mając historię Twojej choroby, będzie mógł właściwie ocenić Twój stan zdrowia.
Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.
Z wyrazami szacunku,
Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl