Co oznacza ten opis badania pochwy u 23-latki?

Witam. W badaniach z posiewu u ginekologa wyszło mi coś takiego: Klebsiella oxytoca, Enterococcus faecalis. Co to znaczy? Zapisane leki to: Cipronex 500 i Betadine globulki. Jednak w ulotkach tych leków nie znalazłam informacji żeby działały one akurat na te wyżej wymienione bakterie. Czy leki pomogą czy są źle dobrane?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Klebsiella oxytoca i Enterococcus faecalis to bakterie – ta druga to paciorkowiec kałowy, który naturalnie bytuje w przewodzie pokarmowym człowieka, natomiast może stanowić zagrożenie dla zdrowia, gdy przedostanie się np. do pochwy. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/enterococcus-faecalis-paciorkowiec-kalowy-czym-jest-jak-mozna-sie-zarazic-jakie-choroby-wywoluje-leczenie. Klebsiella również może bytować w przewodzie pokarmowym i stać się patogenną – często zakażenia pochwy tymi bakteriami wynikają z przypadkowego przeniesienia bakterii z odbytu (np. wskutek niewłaściwego podcierania się, złej higieny intymnej czy stosunków analnych).

Zakładam, że wraz z posiewem został wykonany antybiogram, który pokazuje wrażliwość bakterii na dany antybiotyk. Paciorkowiec leczy się amoksycyliną oraz furaginą. Zarówno lek Cipronex, jak i Betadine to chemioterapeutyki o szerokim spektrum działania – Cipronex okazuje skuteczność w leczeniu infekcji wywołanych przez bakterie Gram-ujemne (czyli np. Klebsiella) i jest najczęściej wybieranym lekiem w terapii przeciw tym bakteriom, natomiast Betadine działa zabójczo na większość bakterii, grzybów i niektóre pierwotniaki.

Sądzę więc, że powinna Pani stosować się do zaleceń ginekologa i w razie braku skuteczności farmakoterapii poinformować lekarza o problemie. Na tę chwilę nie ma powodu, by domniemywać, że rodzaj leków został niewłaściwie dobrany.

Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/bakteryjne-zapalenie-pochwy-przyczyny-objawy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.