Czy istnieje antybiotyk, który można przyjąć okołoporodowo?

Jestem w 36 tygodniu ciąży. Odczytałam wynik badania GBS - wzrost Streptococcus agalacitae bardzo obfity, szczep cMLSB (nie należy stosować w terapii makrolidów, linkosamidów i streptogramin B), wrażliwy na Penicylinę G, oporny na erytromycynę i klindamycynę. Jako dziecko (ok.28 lat temu) po podaniu penicyliny dostałam alergii skórnej (nie pamiętam niestety czy także innych objawów alergicznych) - antybiotyk odstawiono i mam od tego czasu informować o uczuleniu na penicylinę. Czy jest jakiś antybiotyk który mogę przyjąć okołoporodowo? Można zaryzykować z podaniem penicyliny? Czy może korzystniejszym dla zdrowia dziecka rozwiązaniem jest cesarskie cięcie? (ciąża po 4-letnim leczeniu niepłodności).

Lek. Tomasz Budlewski

wg zaleceń lekarza prowadzącego ciążę.

Jednocześnie przepraszamy za dłuższy niż zwykle okres oczekiwania na odpowiedź.