Czy l-karnityna i chrom obniżają skuteczność antykoncepcji hormonalnej?

Witam. Stosuję antykoncepcję hormonalną (tabletki Naraya). Przymierzam się do zazywania tabletek z l-karnityną (uprawiam sport). Chciałam zapytać czy l-karnityna obniża skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych?. Chciałam też zapytać o chrom. Czy ma on wpływ na skuteczność antykoncepcji hormonalnej?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jeśli bierze Pani pigułki antykoncepcyjne, powinna unikać chromu – pod każdą postacią. Żeby mieć pewność, że tabletka antykoncepcyjna się wchłonęła, warto wziąć ją najpierw, a dopiero po co najmniej czterech godzinach chrom. Należy uważać również na odchudzające preparaty zawierające ten pierwiastek, np. Aqua Slim. L-karnityna nie obniża działania tabletek antykoncepcyjnych.