Czy mogę spać na prawym boku w ciąży?

Witam. Jestem w 23 tygodniu ciąży. Od kilku tygodni zmagam się z anemią (hemoglobina 10.8). W związku z tym mam pytanie czy mogę spać na prawym boku? Nie czuję żadnych dolegliwości śpiąc tak, a całej nocy nie potrafię przespać na lewym boku. Dlatego przewracam się z boku na bok mimowolnie.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

anemia nie ma żadnego związku ze spaniem na prawym boku, choć faktycznie zaleca się, by ciężarne (zwłaszcza w zaawansowanej ciąży) spały czy odpoczywały na lewym boku. Nie jest to obojętne dla zdrowia dziecka w niektórych przypadkach, a mianowicie zwłaszcza gdy przyszła mama cierpi np. na astmę. Inne przesłanki do tego, by nie leżeć zbyt długo na lewym boku lub na plecach to: ciąża mnoga, wielowodzie czy wiek ciąży – po 37. tygodniu. Jest to związane z istnieniem żyły głównej dolnej, znajdującej się po prawej stronie. Jej ucisk może powodować mniejszy przepływ krwi do serca i, co za tym idzie – spadek ciśnienia krwi u kobiety, czy mniejsze natlenowanie krwi płynącej do dziecka.

W Pani przypadku, z uwagi na wiek ciąży, nie ma to większego znaczenia – z punktu widzenia medycyny kobieta powinna spać w różnych pozycjach, nie ograniczając się tyko do jednej z nich. Wskazane jest zachowanie zdrowego rozsądku – jeżeli źle się Pani czuje, leżąc np. na prawym boku, warto unikać tej pozycji, jeśli nieświadomie zmienia Pani bok, na którym Pani śpi nocą – nie grozi to niczym dziecku i nie spowoduje jego niedotlenienia.

Co do anemii, to jest to częste zaburzenie podczas ciąży, które z biegiem czasu może się nasilać, dlatego konieczna jest suplementacja żelaza, a także odpowiednia dieta, która ma na celu uzupełnienie niedoborów tego pierwiastka. W przypadku kobiet, które przed ciążą nie miały problemów z niedokrwistością, choroba ustępuje po urodzeniu dziecka, a odpowiednio leczona w czasie ciąży nie niesie żadnych konsekwencji zdrowotnych ani dla matki, ani dla dziecka. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/anemia-w-ciazy.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/dieta-przyszlej-mamy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.