Czy możliwe, że mam nadmiar żeńskich hormonów?

Dzień dobry, mój problem to PCOS. Stwierdzone zostało kilka lat temu poprzez usg, badania krwi (nadmiar męskich hormonów) i objawy (nadmierne owłosienie, miesiączki co kilka miesięcy, wypadanie włosów i największy problem - okropny trądzik pod brodą i na szyi). Mam 26 lat, 171 cm wzrostu, 59 km, sportowy styl życia. Od 4 lat biorę tabletki antykoncepcyjne - włosy i cera w normie, waga bez zmian. W styczniu stwierdzono u mnie insulinooporność i zaproponowano, abym brała metforminę (obecnie dawka 1500) i Ovarin x2 dziennie. Biorę wszystkie leki sumiennie - tab. anty., metforminę i Ovarin. Wszelkie objawy PCOS zostały uśpione - a że nie planuje ciąży, to byłam szczęśliwa. Niestety - w maju zdiagnozowano u mnie gruczolakowłókniaka (około 1,5 cm), był onkolog i biopsja. Onkolog twierdzi, że to nadmiar żeńskich hormonów (i wina tabletek anty.), a ginekolog, że tabletki nie miały tu wpływu. Jak mogę mieć nadmiar hormonów żeńskich, kiedy mam PCOS i od 17 roku życia męczę się z objawami tego zespołu... Wiem, że odstawienie antykoncepcji będzie wiązało się z okropnym trądzikiem i tego najbardziej się boję - moja twarz jest jedną wielką blizną. Nie wiem czy to istotne, ale PCOS dało o sobie znać po kuracji Izotekiem. Nie wiem co robić, nie wiem, gdzie jest prawda.

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Radziłbym skonsultować się z ginekologiem - specjalistą endokrynologii ginekologicznej.