Czy można tak łączyć Ranofren?

Czy mogę brać Ranofren, Prefaxine i Propranolol jednocześnie? Widziałam w internecie że między Ranofrenem a Propranololem występuje interakcja... Ranofren i Prefaxine przyjmuję od ponad roku i te tabletki zostały mi przepisane przez psychiatrkę, a Propranolol biorę od ok. tygodnia i przepisała mi te tabletki lekarka rodzinna (niby wiedząc że przyjmuję Ranofren i Prefaxine bo jej powiedziałam)

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

niestety nie zaleca się łączenia wymienionych przez Panią leków z Ranofrenem (olanzapiną).

Zastosowanie Propranololu i Ranofrenu może spowodować zbyt intensywny spadek ciśnienia tętniczego, co może doprowadzić do omdleń i hipotonii ortostatycznej.

Poza tym lek ten wchodzi także w interakcję z Prefaxine, powodując wzrost stężenia olanzapiny we krwi, jednak czasami ich przepisanie jest działaniem zamierzonym przez lekarza.

W związku z powyższym zaleca się na wszelki wypadek skonsultowanie ze specjalistą przyjmowania Propranololu, w celu wykluczenia wystąpienia skutków ubocznych, wynikających z połączenia tej substancji aktywnej z innymi lekami.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/olanzapina

https://portal.abczdrowie.pl/propranolol-charakterystyka-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-dzialania-niepozadane

https://portal.abczdrowie.pl/leki-przeciwpsychotyczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.