Czy oscypek zaszkodził ciąży?

Jestem w 10 tyg ciąży A wczoraj zjadlam oscypki A dokładnie jedną wiązkę korbocy ( warkocze, nitki serowe nie wiem jak to fachowo się nazywa) nie wędzonych. Po fakcie dowiedziałam się że są one zakazane w ciąży. Czy może to zagrażać dziecku?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

sądzę, że nie ma Pani powodu do obaw, pod warunkiem, że sery te nie pochodzą z małego gospodarstwa, a kupiła je Pani w sklepie. W takim wypadku bardzo prawdopodobne, że „oscypek” został zrobiony z mleka pasteryzowanego, co wyklucza ryzyko bytowania w nim patogenów. Jeśli ma Pani możliwość, proszę upewnić się, czy produkt został wykonany z mleka UHT. Wówczas proces pasteryzacji eliminuje ryzyko zarażenia się listeriozą (która nota bene jest bardzo rzadką chorobą i ryzyko zainfekowania nią jest małe). Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/listerioza.

Na przyszłość natomiast warto pamiętać o produktach niewskazanych w ciąży. Ich lista jest krótka i obejmuje przede wszystkim produkty, na których mogą bytować groźne dla płodu bakterie i pasożyty. Zatem odradza się spożywanie serów pleśniowych i serów z surowego mleka (chyba że zostaną poddane obróbce cieplnej), a także surowego mięsa, ryb i jaj. Być może pomocny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/czego-unikac-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.