Czy po wypaleniu nadżerki może ona pojawić się znowu?

Czy po wypaleniu nadzerki może ona na nowo wrócić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nadżerka to niewielki ubytek błony śluzowej macicy i w zależności od tego, co go wywołało, może mieć tendencję do nawrotu.

Wśród najczęstszych przyczyn nadżerek wymienia się nieleczone stany zapalne – infekcje pochwy o charakterze grzybiczym, bakteryjnym czy wirusowym, urazy mechaniczne (np. wskutek intensywnego seksu) czy różnego rodzaju zmiany hormonalne (np. w okresie dojrzewania czy menopauzy).

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-nadzerki-szyjki-macicy-stan-zapalny-zmiany-nowotworowe-hormonalne-urazy.

Stąd też najlepszym sposobem na uniknięcie nawrotu choroby są regularne wizyty ginekologiczne i cytologia wykonywana raz w roku, a także unikanie przypadkowych kontaktów seksualnych, mogących prowadzić do zakażeń. Na temat szczegółów powinna Pani porozmawiać z ginekologiem, u którego się Pani leczy.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-nadzerki-szyjki-macicy-nadzerka-prawdziwa-i-rzekoma.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.