Czy powinnam wykonać jakieś inne badania?

Witam. Mamy pytanie dotyczate nawracajacych sie infekcji grzybicznych. Pare lat temu mialam male brazowe plamki na ciele ktore znikly po wizycie u lekarza i zastosowaniu kremu clotrimazole. Niestety plamki znow sie pojawily okolo rok temu mialam grzybice paznokcia zostala ona wyleczona antybiotykiem bo lakier antygrzybiczny nie dawal sobie rady i mialam prawie cale 5 paznkoci objetych infekcja. Kilka miesiecy temu dostalam infekcji intymnej ktora po wizycie u lekarza zostala zdoagnozowana jako grzybica i wyleczona kremem narazie sie nie nawraca. Ok kilku dni znow zauwazylam brazowe plami na ciele i podejrzewam ze znow wraca sie grzybica paznokcia. Mialam wykonane badanie krwi kiedy mialam infekcje intymna i lekarz powiedzial ze wysztko ok. Dlaczego mam tyle infekcji grzybicznych czy sa one jakos ze soba powiazane ? Czy powinnam wykonac jakies inne badania i czy moze wyeliminowac cukier badz inne produkty w diecie ? Jestem wegetarianka i staram sie odrzywiac zdrowo. Prosze i porade i pomoc. Klaudia

Redakcja abcZdrowie

Witam,

najczęściej przyczyny nawracających grzybic upatruje się w niedostatkach w funkcjonowania układu immunologicznego – osłabiony układ odpornościowy nie jest w stanie bronić się przed nieustannymi atakami patogenów. Candida to rodzina składająca się z niemal 150 gatunków grzybów, wśród których 9 jest chorobotwórczych. Candida albicans zasiedlają jelita człowieka, a w przypadku kobiet także pochwę. Zdrowy, silny organizm reguluje ilość Candida, nie pozwalając na ich nadmierny wzrost w organizmie; osłabiony – nie będzie w stanie przeciwdziałać namnażaniu się patogenów. Zatem przy każdym spadku odporności grzybica będzie atakować. Być może taki mechanizm pojawia się w Pani przypadku. O Candida traktuje ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/candida-objawy-przyczyny-rozpoznanie-leczenie.

Profilaktyka wszystkich infekcji grzybiczych obejmuje właściwą higienę ciała – w tym okolic intymnych. Proszę zapoznać się z tym artykułem, znajdzie tu Pani więcej wskazówek: https://portal.abczdrowie.pl/profilaktyka-grzybicy. Poza tym istotne jest wspomaganie odporności (aktywność fizyczna, suplementowanie i uzupełnianie ewentualnych niedoborów), a także właściwa dieta. Faktycznie dobrze jest wyeliminować z diety nadmiar cukru, bo jest główną pożywką dla grzybów. Aby jednak uniknąć niedoborów proszę pamiętać o właściwym zbilansowaniu dietywęglowodany, błonnik, dobre tłuszcze i probiotyki są tu kluczowe. Również niedobór witamin z grupy B, żelaza i kwasu foliowego sprzyja nawrotom zakażeń grzybiczych. Odsyłam do naszego materiału o diecie w grzybicy: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-przeciwgrzybicza.

Być może zechce Pani przeczytać także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/grzybica.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.