Czy szczepienie przeciw WZWb daje 100 % pewności?

Witam, Moje wyniki badań to aminotransferaza alaninowa 54.8 U/I normia 0.0-31.0 ,amin. asparaginowa 25.9 norma 5.0-34.0 cholesterol 5.5 norma do 5.2 .antygen HBs ujemny.dodam że w rodzinie jest osoba chorująca na WZW b . czy powinnam się martwić , słyszałam że nie zawsze można wykryć zakażenie tym wirusem .martwię się bo często boli mnie z prawej strony pod żebrami .prowadzę zdrowy tryb życia (nawet bardzo)co może być przyczyną .czy szczepienie przeciw WZWb daje 100 % pewności przed zachorowanie

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam,
szczepienie przeciwko WZW B jest uznane za skuteczną metodę profilaktyki zarażeń. Niestety, nie każdy organizm odpowiada tak samo na szczepionkę, dlatego dla pewności (czy szczepienie jest skuteczne) można oznaczyć poziom przeciwciał anty-HBs-Ag, co potwierdzi skuteczność szczepienia.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Samo tzw. "okno serologiczne", czyli okres, w którym doszło do zarażenia, a poziom antygenu HBs jest ujemny może trwać w przypadku zarażenia wirusem HBV do 6 miesięcy. Jednak powtórne badania wykonuje się przede wszystkim u osób niezaszczepionych, dla Pani najważniejszy jest poziom przeciwciał.