Czy to może być przyczyną opóźnienia okresu?

11 marca powinna pojawić się planowo miesiączka. Od tego czasu jest ból w podbrzuszu, brzuch ciężki, brak apetytu, mdłości. Miesiączka w grudniu, styczniu lutym pojawiała się normalnie. Stosunku nie było. W grudniu był tylko petting, gdzie nie ma mowy o zapłodnieniu. W lutym pojawił się duży stres, który utrzymuje się do teraz. Czy to może być przyczyną opóźnienia miesiączki?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jak najbardziej duży stres może być przyczyną tego, że miesiączka nie pojawiła się w terminie. Bardzo często sytuacje stresowe wpływają bowiem na cykl miesiączkowy.

Oprócz stresu okres może spóźniać się również na skutek przyjmowania różnych leków, infekcji, z powodu odchudzania bądź zmiany strefy klimatycznej. Wszystko to nie pozostaje obojętne dla naszego organizmu, stąd opóźnienia w cyklu miesiączkowym. Inne przyczyny znajdzie Pani w jednym z naszych artykułów, który znajduje się pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Proszę więc cierpliwie poczekać na miesiączkę i starać się zwalczyć stres. Pomocne są techniki relaksacyjne oraz aktywność fizyczna. Metody walki ze stresem opisane zostały również w tekście pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/metody-na-stres. Zachęcamy do lektury.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.