Czy witamina D3 wchłania się tylko, gdy jest przyjmowana z K2MK7?

Witam słyszałam że Wit. D3 należy przyjmować łącznie z K2MK7 w przeciwnym wypadku przyjmowanie D3 się nie wchłonie czy to prawda?

Dobry wieczór.

Badania naukowe wykazują, że metabolizm witaminy D zależny jest od witaminy K.

Nadmiar witaminy D może wywołać względny niedobór witaminy K.

Włączenie suplementacji witaminą K może zniwelować negatywny wpływ nadmiaru witaminy D na zwapnienie aorty, skłonność do złamań kości czy powstawania kamieni nerkowych. Oznacza to, że połączenie obu tych witamin może zapewnić większą ochronę przed postępującym zwapnieniem naczyń, a wchłanialność witaminy D byłaby większa.

Niski poziom witaminy D i K w organizmie może prowadzić do słabszej wydolności czy złamań kości. Gęstość mineralna kości, jak i właściwości elastyczne naczyń tętniczych są lepsze przy łączonej suplementacji obu witamin w porównaniu z suplementacją samej witaminy D.

Witamina K wpływa na większe wchłanianie witaminy D. Działa też pośrednio na zmniejszenie stanu zapalnego w organizmie.

Suplementacja witaminy D3 prowadzi do wzrostu przeciwzapalnych i immunoregulujących cytokin.

Zapewnia w ten sposób stabilniejszy i silniejszy układ odpornościowy.

Źródło witamin D i K

Większe ilości witaminy D znajdziemy w tłustych rybach i jajach.

Z kolei bogatym źródłem witaminy K są m.in.: szpinak, sałata, kapusta włoska, brukselka, jarmuż, boćwina, wątroba ssaków, fermentowane produkty mleczne czy żółtko.

Najlepszą formą witaminy D jest witamina D3, inaczej cholekalcyferol.

Z kolei patrząc na skład preparatów z witaminą K, warto sięgnąć po witaminę K2. Szczególnie formy MK-4 i MK-7 warto wprowadzić do suplementacji.

Pamiętać należy też o tym, że obie witaminy rozpuszczają się w tłuszczach.

Każda forma, kapsułki czy krople jest właściwa, o ile preparat jest rozpuszczony w oleju.

W innym wypadku należy pamiętać o przyjęciu witamin z tłustym pokarmem, aby zapewnić odpowiednią jego wchłanialność.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Specjalista medycyny naturalnej