Dlaczego mam metaliczny smak w ustach po Covid?

Witam. W grudniu przeszedłem covid, węch i smak wrócił połowicznie ale się do tego przyzwyczaiłem. W niedzielę nagle zacząłem czuć metaliczny smak w ustach, niektórych produktów nie da się zjeść np jabłka bo smakuje jak rtęć. Miałem znowu test na covid i wyszedł negatywnie, stomatolog też wykluczył że to może być od zęba. Z tym nie da się żyć. Wszystko smakuje tragicznie. Podobno to po covidzie ale tak nagle i 2 miesiące po chorobie? Jak wychodzę na świeże powietrze to w nosie też momentami czuje metal. Mam wrażenie że w mojej ślinie jest jakaś substancja którą produkuje organizm. CRP dobre inne badania z krwi też. Są może jakieś badania toksygologiczne na ślinę żeby dowiedzieć się od czego to może być. Jakie badania powinienem zrobić? Dodam że nie biorę żadnych nowych leków, nie palę i nie piję alkoholu. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zaburzenia smaku i węchu są bardzo częstym powikłaniem po covid-19, pojawiającym się nawet wiele tygodni po ustąpieniu typowych objawów choroby.

Oczywiście w Pana przypadku nie sposób jednoznacznie stwierdzić, czy przyczyną zaburzeń smaku jest infekcja wirusem SARS-CoV-2, niemniej jest to bardzo prawdopodobne.

Proszę zapoznać się z naszymi artykułami, być może okażą się pomocne: https://portal.abczdrowie.pl/brak-smaku-i-wechu-jeden-z-glownym-objawow-koronawirusa-jak-radza-sobie-osoby-ktore-utracily-te-zmysly oraz https://portal.abczdrowie.pl/objawy-covid-19-utrata-smaku-i-wechu-czesciej-dotyka-mlodszych-i-kobiety.

Poza infekcją koronawirusową, metaliczny posmak w ustach może wynikać z niewłaściwej higieny jamy ustnej oraz takich schorzeń, jak zapalenie zatok, refluks żołądkowo-przełykowy czy hiperkalemia wynikająca z niewłaściwego wchłaniania potasu.

Jeśli jest Pan zainteresowany, to więcej szczegółów na ten temat odnajdzie Pan pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/metaliczny-posmak-w-ustach.

Proszę skonsultować się z internistą – badanie fizykalne oraz zebrany wywiad powinny zawęzić obszar poszukiwań przyczyny Pańskich dolegliwości.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.