Dlaczego odczuwam kwaśność w ustach?

Witam . Od kilku miesiecy nak kwaśność w ustach po cherbacie kawie słodkim.Zjem mała ilość a czuje sie bardzo pełna. Odbijanie.Wzdęcia bóle brzucha pod mostkiem lub nad pępkiem tak jakby kucie . Brak apetytu. Od dwuch tygodni biore lansoprezole 30mg raz dziennie. I tak sie zastanawiam kiedy te objawy kwaśności i itp. Miną. Dziękuje

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dolegliwości takie jak kwaśny posmak w ustach, bóle brzucha, nasilające się po jedzeniu, i odbijanie są charakterystyczne dla refluksu żołądkowo-przełykowego, stanów zapalnych żołądka oraz dwunastnicy. By te objawy ustąpiły koniecznie jest leczenie – niekiedy długie i żmudne, wymagające nie tylko zastosowania farmakoterapii, ale także odpowiedniej diety. O refluksie traktuje ten materiał: https://zywienie.abczdrowie.pl/objawy-refluksu.

Lansoprazole to lek z grupy inhibitorów pompy protonowej – ma na celu hamowanie wydzielania kwasu żołądkowego i w ten sposób minimalizowanie skutków jego działania w przełyku czy w jamie ustnej, gdzie powoduje zgagę oraz uszkodzenia błony śluzowej. By wzmocnić jego skuteczność, należy pamiętać o zażywaniu leku na 30 minut przed posiłkiem, ponieważ pokarm zmniejsza wchłanianie Lansoprazole nawet o 50%. Ponadto proszę trzymać się diety. Pod tymi adresami znajdzie Pani wskazówki odnośnie żywienia: https://zywienie.abczdrowie.pl/jak-leczyc-refluks oraz tutaj: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-chorobie-refluksowej.

Ponieważ nie napisała Pani o diagnostyce, to warto wspomnieć, że przy dolegliwościach żołądkowych tego typu należy zasięgnąć rady gastroenterologa oraz wykonać gastroskopię, która potwierdzi bądź wykluczy chorobę i pozwoli na określenie jej przyczyny (np. bakterie H. Pylori). Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-helicobacter-pylori.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.