Jak należy interpretować wyniki mojego taty?

Witam, Mój tata lat 63. Proszę o interpretacje wyników. Rozmaz krwi obwodowej z dnia 20.09.2018. Granulocyty pałeczkowe obojętnochłonne 5%, Granulocyty segmentowane 29%,Granulocyty kwasochłonne 1%, Limfocyty 27%,Monocyty 20%,18 kom.monoidalne z cechami odmłodzenia.OPIS: anizocytoza z makrocytozą erytrocytów. Meliogram : Szpik dość bogatokomórkowy. Erytropoeza stanowi około 25% utkania szpiku,dominuje odnowa makroblastyczna z cechami dyserytropoezy (prekursory magaloidalne, 2-3-jądrowe, z niereguralnym, kształtem jądra, z obecnością drobnych wakuoli oraz ziarnistości syderoblastycznej w cytoplazmie), mniejszy jest odsetek w odnowie makronormobalastycznej. Obecne są prekursory na wszystkich etapach rozwoju. Układ granulocytarny- odnowa całościowo zmniejszona w szpiku, obecna w około 41% z obecnością w części prekursorów oraz dojrzałych granulocytów cech dysgranulopoezy (prekursory małe ,duże oraz granulocyty o zaburzonej, skąpej ziarnistości neutrofilnej, niekiedy z obecnością drobnych wakuoli w cytoplazmie, zaburzonej segmentacji jądra.Ilościowo prekursory, zwłaszcza starsze oraz dojrzałe granulocyty obecne poniżej dolnej gr.normy.Układ monocytowo-makrofagowy- odnowa znacznie zwiększona z odmłodzeniem do monoblastu, obecna w około 20%, d.liczne prekursory oraz monocyty z obecnością wakuoli, z drobną ziarnistością w cytoplazmie.Obecne d.liczne makrofagi (Ferraty)- około 1%.Układ chłonny- odnowa 12% szpiku, obecne są głownie dojrzałe limfocyty,prekursory są nieliczne.Plazmocyty obecne w około 1 %. Układ płytkotwórczy -w preparatach szpiku napotkano dośc liczne megakariocyty głównie bogatopłytkowe, obecna są nie nieliczne spoczynkowe.Rozmaz krwi obwodowej z dnia 24-09-2018. Granulocyty pałeczkowe obojętnochłonne 5,0% Granulocyty segmentowe obojetnochłonne 21%, granulocyty kwasochłonne 1% limfocyty 28% monocyty 40% Opis: Limfoplazmocyt 4%, Plazmocyt 1%.znaczna anizocytoza z makrocytoza zaznaczona poikilocytoza, rulonizacja erytrocytów.Anizocytoza płytek krwi.W cytozplzmie monocytow obecne wakuole, drobna ziarnistość azurochłonna.Obecne granulocyty o zaburzonej ,niepełnej segmentacji jądra i skąpej ziarnistości nurofilnej.

Lek. Tomasz Budlewski

konieczna ocena przez specjalistę hematologa i dalsze postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne.