Jak wyleczyć te bóle kręgosłupa u 20-letniej osoby?

Dzień dobry od października 2023 zmagam się z codziennym bolem kręgosłupa w dolnej części. Najpierw bolało z obu stron, teraz tylko z lewej (zaczęłam robić lekkie rozciąganie). W wieku 18 lat zachorowałam na depresje co spowodowało to, ze przestałam wychodzić z domu. Przez prawie rok tylko siedziałam lub leżałam. Wtedy rownież przytyłam 20 kg (co juz prawie zgubilam), niestety ale długo miałam nadwagę około 5kg. Na szczęście to juz przeszłość i chciałabym wrócić od dawna do normalności . Obecnie bole mam takie, ze nie jestem w stanie spać, ćwiczyć, zbyt długo chodzić. Staram się wychodzić na spacery, jednak jest ciężko. Drętwieje mi co jakiś czas cala lewa noga, biodro, lub cały dolny odcinek tułowia. Boli mnie przy schylaniu, chodzeniu, skrętach tułowia, zmienianiu pozycji podczas spania. Nie wiem czy to ma związek, ale miedzy okresami mam dodatkowe krwawienia trwające około tygodnia (podobno owulacja może tak wyglądać). Mam wizytę z neurologa w lipcu związana z innym problemem (nie związanym z kręgosłupem). Studiuje na kierunku policyjno-wojskowym i chciałabym odzyskać sprawność. Czy jest możliwa operacja? Do jakiego lekarza się zgłosić? Robiłam też przez chwile ćwiczenia na kręgozmyk, ale nic nie dały. Leki przeciwbólowe też przestały przynosić ulgę. Dziękuję za każdą konkretną odpowiedz.
KOBIETA, 20 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Przykro mi słyszeć o Pani trudnościach związanych z bólem kręgosłupa. Długotrwałe siedzenie i brak aktywności, jakie miały miejsce podczas Pani depresji, mogły przyczynić się do obecnych problemów. Ból, który Pani opisuje, oraz objawy takie jak drętwienie nóg i trudności z poruszaniem, mogą wskazywać na poważniejsze problemy z kręgosłupem, takie jak dyskopatia lub inne uszkodzenia dysków.

Pierwszym krokiem, który Pani już podjęła, jest umówienie wizyty u neurologa. Jednak, z racji nasilenia bólu i innych objawów, sugerowałbym wcześniejsze zgłoszenie się do ortopedy lub neurochirurga. Specjalista ten może zlecić dodatkowe badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny (MRI), które pozwolą na dokładniejszą diagnozę stanu kręgosłupa. Skoro na wizytę u neurologa oczekuje Pani do lipca, warto by miała Pani ze sobą wyniki badań.

W międzyczasie, oprócz lekkiego rozciągania, może Pani rozważyć fizjoterapię, która jest często skutecznym sposobem na radzenie sobie z bólem kręgosłupa i poprawę funkcjonowania. Fizjoterapeuta może także zaproponować odpowiednie ćwiczenia wzmacniające i stabilizujące kręgosłup w ramach bezpiecznego marginesu ruchów, ze względu na fakt, że nie ma Pani jeszcze wyników badań.

Jeśli chodzi o operację, warto pamiętać, że operacje kręgosłupa zwykle są rozważane, gdy inne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów. Myślę, że w Pani wypadku, bez wykonanej diagnostyki i przeprowadzonej terapii, za wcześnie na myślenie o takiej opcji.

Zapraszam też do lektury artykułów poniżej:

- https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia-ledzwiowa-przyczyny-objawy-leczenie

- https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia

- https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-bolu-kregoslupa

- https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawow-kregoslupa

Życzę Pani szybkiego powrotu do zdrowia i sprawności.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.