Jakie badania mogę zrobić e celu dalszej diagnostyki?

Dzień dobry, od ponad 3 lat choruje na anemię z niedoboru żelaza. Brałam już chyba każde możliwe żelazo w tabletkach zarówno na receptę jak i te bez recepty, oczywiście pamiętałam by przyjmować je z witaminą C, ponad to brałam żelazo do picia, do rozgryzania i ssania. Oprócz tego mam dietę bogatą w żelazo. Mimo tego moje wyniki nadal się nie poprawiają. Po tabletkach albo bardzo źle się czuję albo nie przynoszą efektów. Na ten moment prawidłowy zakres żelaza to 50,0-170,0 - moje wyniki wynoszą 28. Norma ferrytyny to 4,63-204,00 - moj wynik to 1,78. Poza tym mam niskie - hemoglobina, MCV, MCH, MCHC, eozynofile. Za to dość wysoki jest poziom RDW-CV. Oprócz wyników jest złe samopoczucie, częste zawroty głowy, niemożność złapania oddechu, to są przykłady dolegliwości. Proszę mi podpowiedzieć jakie badania w celu dalszej diagnostyki mogę wykonać? Co mogą sugerować moje wyniki? Dodam, że mój lekarz rozkłada ręce. Ciągle każe wykonywać te same badania krwi i przepisuje na zmianę to samo żelazo. Pozdrawiam serdecznie i proszę o pomoc.
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Badania w RZS

W przypadku podejrzenia reumatoidalnego zapalenia stawów należy poddać się szczegółowej diagnostyce. Profil reumatyczny to badania, które pozwalają zdiagnozować choroby reumatyczne. Na wszelkie pytanie odnoszące się do badań odpowiada dr n. med. Maria Rell-Bakalarska.

Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

podawanie preparatów żelaza w sytuacji, gdy nie dają żadnego rezultatu, nie ma prawdopodobnie sensu. Warto skonsultować się z hematologiem, a także być może gastroenterologiem, ponieważ niewykluczone, że Pani problemem są zaburzenia wchłaniania. Może na to wskazywać także podwyższony wynik RDW-CV. Szerzej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/rdw-morfologia-co-to-za-wskaznik-normy-nieprawidlowosci.

Może Pani zacząć od testu obciążenia żelazem, który wskaże czy żelazo, które Pani zażywa jest w jakimś stopniu wchłaniane przez organizm. Jeżeli nie – trzeba odnaleźć przyczynę takiego stanu, a suplementację wdrożyć po wyeliminowaniu tego problemu.

Znaczny niedobór żelaza i upośledzenie jego wchłaniania występuje przy chorobach układu pokarmowego, w tym celiakii, chorobach zapalnych jelit, ale też przy guzach i nowotworach. W tym celu konieczne jest wykonanie badań – z krwi, oraz, o czym ewentualnie zadecyduje gastrolog, gastroskopii. O chorobach jelit może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-jelit.

Może Pani także wykonać badania kału na krew utajoną (wskaże, czy nie dochodzi do krwawień w obrębie układu pokarmowego) oraz posiew w kierunku pasożytów. Pasożyty mogą być przyczyną anemii z niedoboru żelaza oraz słabej wchłanialności tego pierwiastka.

Zachęcam do lektury także tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-kalu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty