Podwyższony marker CEA i test na krew utajoną

Witam, robiłam sobie badania krwi i mam podwyższony marker CEA 9,39 oraz wynik dodatni na krew utajoną. Czy powinnam się bać?

Witam,

Ma Pani nieco podwyższony marker, co wymaga dalszej diagnostyki. Lęk jest naturalną rzeczą w takiej sytuacji, ale niech sobie Pani postara wytłumaczyć, że nie jest on Pani przyjacielem i tylko może opóźnić diagnostykę. Pocieszające jest, że ma Pani nieco podwyższony poziom CEA, co może również zdarzać się np. w zapalnych chorobach wątroby i jelit oraz u palaczy. Dodatni wynik na krew utajoną nie musi wynikać z choroby nowotworowej, a np. z hemoroidów (również wewnętrznych). Proszę wybrać się do lekarza i na wszelki wypadek sprawdzić co jest przyczyna wzorstu CEA. Na pewno warto wykonać kolonoskopię i usg brzucha.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz