Brak zarostu na twarzy i owłosienia na klatce piersiowej u 20-latka

Witam. Mam 20 lat. Zacząłem dojrzewać gdy miałem 11/12 lat. Mam normalne owłosienie łonowe i pod pachami, a także na nogach oraz cienki pasek włosów poniżej pępka. Mam szczupłą sylwetkę. Rozmiary jąder to około 4,5x3x2,5cm. Wielkość prącia we wzwodzie: 14,5cm dł. i 11cm obw. Niepokoją mnie sutki. Odkąd zacząłem dojrzewać sprawiają wrażenie nabrzmiałych I najgorsze: mimo wczesnego dojrzewania nie mam nadal zarostu na twarzy i owłosienia na klatce. Czy powinienem zbadać sobie hormony i jakie?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam,
Najskuteczniejszym krokiem byłoby udanie się do endokrynologa, gdyż wykonywanie badań "na ślepo", bez badania lekarskiego tylko opóźni diagnozę. Przyczyny mogą być zarówno hormonalne, jak i genetyczne. Konieczne może się okazać wykonanie dodatkowych testów obciążeniowych i badań obrazowych.
W pierwszej kolejności oznaczone powinny być m.in. poziom testosteronu, FSH, LH, PRL i estradiolu.