Czy wystąpi u mnie poważna reakcja alergiczna na wskutek podania mi kontrastu w rezonansie magnetycznym?

Witam, Jeżeli chciałbym sprawdzić czy na pewno nie wystąpi u mnie poważna reakcja alergiczna na wskutek podania mi kontrastu w Rezonansie Magnetycznym (preparat nazywa się GADOVIST) co musiałbym przebadać dokładnie u Alergologa, żeby się upewnić, że nie jestem uczulony (chodzi mi o wszystkie związki, które są w tym preparacie zawarte. Tak abym mógł wykluczyć np. wstrząs anafilaktyczny). P.S Wiem, że to bardzo rzadkie, ale jestem lekkim paranokiem, więc wolałbym się upewnić :). Pozdrawiam.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Istotne reakcje niepożądane po podaniu preparatu Gadovist stwierdza się u około 0,01% badanych - nie ma zatem powodów do niepokoju.

Witam. W takiej sytuacji przede wszystkim należałoby wykonać badanie w kierunku nadwrażliwości na substancję czynną zawartą w preparacie kontrastowym - gadolin.