Interpretacja wyników morfologii u niemowlęcia

Witam! Proszę o interpretację badań mojego 3-miesięcznego synka (waga 6800g) urodzonego w 36hbd. W wieku 2 miesięcy synek miał zrobioną morfologię. Wyniki poniżej: WBC - 8,29 (NEUT - 17,4%, LYMPH - 66,1%, MONO 9,7%, EO 6,4%, BASO 0,4%) Rozmaz ręczny: SG 17%, EO 8%, LYM69%, MONO6% RBC 3,46 HGB 10,6 HCT 30,7 MCV 88,7 MCH 30,6 MCHC 34,5 RDW-SD 39,8 RDW-CV 12,8 PLT 527 PDW 9,8 MPV 8,9 P-LCR 17 Żelazo 141 Po miesiącu (w wieku 3 miesięcy) kontrolna morfologia wygląda następująco: WBC 9,42 Rozmaz ręczny: SG 17%, EO 4%, LYM76%, MONO3% *różnorodność limfocytów RBC 3,73 HGB 10,6 HCT 30,5 MCV 81,8 MCH 28,4 MCHC 34,8 RDW-SD 34,8 RDW-CV 12,0 PLT 182 PDW 13,9 MPV 10,9 P-LCR 30,8 PCT 0,2

Między badaniami synek chorował na zapalenie płuc, leczone antybiotykiem (Augumentin) w wyniku zarażenia infekcją od starszej córki. Czy powyższe wyniki dają powody do niepokoju? Zwłaszcza znaczny spadek płytek oraz komentarz o różnorodności limfocytów?

Witam serdecznie!

Wyniki badań należy interpretować w stosunku do stanu zdrowia dziecka. Jeżeli synek nie ma w tej chwili żadnych dolegliwości, ani w badaniu lekarskim nie ma nieprawidłowości, można przyjąć, że wynik badania morfologii krwi jest w normie.

Różnorodność limfocytów może wynikać z przebytej infekcji oraz terapii antybiotykowej. W rozmazie odsetkowym u dziecka w tym wieku przeważają limfocyty (odwrotnie niż u osoby dorosłej).

Poziom płytek krwi zawiera się w granicach normy, a zmienność poziomu płytek może wynikać także z przebytej infekcji.

Jeżeli dziecko przybiera na wadze, dobrze się rozwija, nie ma powodów do niepokoju.

Pozdrawiam serdecznie!