Interpretacja wyniku badania histopatologicznego materiału z szyjki macicy

W całości badanego materiału zmiany o charakterze: 1.polypus fibroso glandularis endocervicalis in statu inflammationis chronicae activae. Structura histologica endocervicis normalis. Endometrium in stadio secretionis. W materiale wyskrobinowym z kanału szyjki macicy i jamy macicy obecne drobne fragmenty nabłonka paraepidermalnego szyjki macicy z cechami dysplazji średniego stopnia (CIN2). Wskazana dalsza diagnostyka w kierunku zmian o charakterze neoplazji śródnabłonkowej (kolposkopia, pobranie wycinków do weryfikacji histopatologicznej). Proszę mi powiedzieć, o co chodzi i co ze mną będzie?

Witam!

Wynik badania histopatologicznego materiału z kanału szyjki i jamy macicy (czyli oceny mikroskopowej materiału) to: Polip włóknisto-gruczołowy kanału szyjki w stadium przewlekłego stanu zapalnego. Struktura histologiczna endometrium w normie. Endometrium w stadium wydzielniczym. Z wyniku badania wynika, że w obrębie szyjki macicy znajdował się polip, który został usunięty. Zmiany o charakterze cech dysplazji CIN 2 (śródnabłonkowa neoplazja szyjki macicy) sugerują, że w badaniu cytologicznym odnaleziono nieprawidłowe komórki dysplastyczne, które pretendują do powstawania nowotworu szyki macicy. Należy wtedy pogłębić diagnostykę - wykonuje się sugerowane Pani badanie kolposkopii. Jest to badanie, które pozwala obejrzeć szyjkę macicy w powiększeniu, a także uwidocznić nieprawidłowe zmiany po zabarwieniu szyjki roztworem kwasu octowego lub jodyną. Nie jest ono bolesne i jest wykonywane w klasycznej pozycji jak do badania ginekologicznego. W czasie badania można pobrać wycinki, a także zniszczyć nieprawidłowe zmiany (za pomocą lasera lub kriokoagulacji). Zabiegi mogą być nieco nieprzyjemne, ale są wykonywane w znieczuleniu miejscowym.

Pozdrawiam serdecznie!