Interpretacja wyniku badania histopatologicznego u sześćdziesięciolatki

Bardzo proszę o odczytanie wyniku badania histopatologicznego. Wynik brzmi: Powierzchowne fragmenty błony śluzowej przełyku pokryte akantotycznie odczynowo rozrośniętym nabłonkiem paraepidermoidalnym bez cech dysplazji. Bardzo proszę o możliwie szybką odpowiedź. Z poważaniem.

KOBIETA, 67 LAT ponad rok temu

To oznacza stan przemiany śluzówki przełyku pod wpływem zapewne przewlekłego stanu zapalnego. Śluzówka stała się akantotyczna czyli przybrała formę nietypową dla przełyku (taką jak naskórek) czyli doszło do przemiany nabłonka w inny niż lokalny (paraepidermoidoza). Sformułowanie bez dysplazji oznacza, że śluzówka nie przemienia się w struktury nowotworowe. To stan niegroźny, wymagający głównie obserwacji, zapobiegania i leczenia stanu zapalnego w zakresie przełyku (np. na podłożu choroby refluksowej), okresowych kontroli gastroskopowych. Dalszym prowadzeniem pacjenta powinien zająć się gastroenterolog. W tym przypadku ważne klinicznie jest także to jaki był opis samego badania gastroskopowego.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Interpretacja wyniku badania USG tarczycy u sześćdziesięciolatki

Jak zinterpretować wynik USG tarczycy: Stan po prawostronnej totalnej strumektomii. W płacie lewym widoczne jest ognisko normo/hiper/echogeniczne z hipoechogenicznym halo o średnicy około 0,5-0,6 cm (print). Pozostały miąższ płata lewego niejednorodny, hipoechogeniczny. Zwapnień w miąższu tarczycy nie uwidoczniono. Kikuta prawego płata nie uwidoczniono. Wymiary gruczołu: LP 0,9 X 0,8 X 2,8 cm. Wynik dotyczy kobiety lat 59.

KOBIETA, 60 LAT ponad rok temu
USG

Witam!

Ważne, aby wynik badania był rozpatrywany łącznie z obrazem klinicznym. W tym przypadku oprócz wieku i płci pacjenta istotne jest to jak przedstawiały się objawy/leczenie przed zabiegiem operacyjnym, jakie było rozpoznanie pooperacyjne (najlepiej histopatologiczne), czy aktualnie występują objawy. Bardzo ważne jest też to, aby podać wyniki poprzedniego badania USG, w celach porównawczych. Warto byłoby także do kompletu załączyć aktualne wyniki poziomów hormonów odpowiadających za funkcję tarczycy - TSH, fT4 i fT3.

Opis dotyczy tarczycy po całkowitym usunięciu płata prawego. Struktura miąższu jest hipoechogeniczna i niejednorodny – świadczyć to może o zmianach zapalnych w tarczycy.
Opisywana zmiana normo/hiperechogeniczna z hipoechogenicznym halo wymaga zwrócenia uwagi. Należy porównać obraz do poprzedniego badania oraz uwzględnić diagnozę z powodu której prawy płat tarczycy został usunięty. Należy skonsultować wynik z lekarzem prowadzącym i uwzględniając powyższe dane ustalić wskazania do biopsji cienkoigłowej (BAC) bądź gruboigłowej. Zwykle zmiany z hipoechogenicznym przejaśnieniem a obwodzie odpowiadają zmianom łagodnym.

Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Interpretacja wyniku badania RTG klatki piersiowej u sześćdziesięciolatki

Witam, mam 62 lata. Dziś odebrałam wynik i bardzo mnie martwi. Proszę o zdiagnozowanie wyniku RTG. Sylwetka serca o poszerzonej lewej komorze miażdżycowym łuku aorty. Dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA, 62 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Opis zdjęcia wskazuje na poszerzenie komory serca oraz o obecności miażdżycy w naczyniach. Najczęściej przerost komór związany jest z niewyrównanym nadciśnieniem tętniczym.Wskazana jest wizyta u kardiologa celem oceny serca za pomocą dokładniejszych metod - wskazane jest wykonanie badania UKG (badanie ultrasonokardiograficzne).

Jeżeli choruje Pani na nadciśnienie to warto zwrócić szczególną uwagę na wyrównanie poziomów ciśnień.

Konieczne jest również sprawdzenie poziomu cukru we krwi oraz wykonanie lipidogramu (poziomu cholesterolu całkowitego, trójglicerydów, HDL, LDL). Badania te można wykonać w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, a więc u lekarza rodzinnego. Od lekarza rodzinnego konieczne jest również skierowanie do kardiologa.

Jeżeli ma Pani nieprawidłową masę ciała wskazana jest również jej korekcja.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty