Interpretacja wyniku histopatologicznego endometrium: obecność nacieków zapalnych

Witam proszę o interpretację wyników histopatologicznych. Fragmenty endometrium ze spokojnie zachowującym się nabłonkiem cewek gruczołowych, miejscami z obecnością nacieków zapalnych z neutrofilów oraz fragmenty martwiczo-zapalnie zmienionej doczesnej. Proszę o informację czy takie wyniki można uzyskać przy pozostawieniu resztek łożyska po cesarskim cięciu. Dziękuję

Witam serdecznie. Wynik ten oceniany w perspektywie dokonanego porodu nie jest niczym groźnym. Rzeczywiście najprawdopodobniej zmiany opisywane w badaniu są wynikiem zalegania resztek w jamie macicy. Ważne jest jednak kiedy było wykonywane badanie w stosunku do terminu porodu. Jeżeli np badanie było długo po porodzie konieczna warto doszukiwać się innej przyczyny.