Pieczenie w żołądku połączone z mrowieniem

Witam! Jestem leczony przewlekle (od 2,5 roku) z powodu uporczywego pieczenia żołądka. Leki to najczęściej Controloc 40 raz dziennie bywało i 2 x 40. Polprazol krótko. Ostatnio ze względu na wzrost enzymów wątrobowych przyjmuję Ulgastran tabletki 1g 5 x dziennie. Wynik Gastroskopii z 12.2012: Przełyk bez zmian. W żołądku jasna treść. Błona śluzowa żoł. zmieniona zapalnie w całości. Odźwiernik symetryczny, drożny. Opuszka dwunastnicy niezmieniona. Błona śluzowa opuszki prawidłowa. Przejście do części zaopuszkowej bezproblemowe. Błona śluzowa części zaopuszkowej bez zmian. Przy inwersji okolica wpustu i dna bez zmian. Test HP dodatni. Bad histopat: - Duodenitis chronica gradus mediocris. - Gastritis chronica gradus mediocris cum metaplasia intestinali focali Przeleczony zostałem przez 10 dni antybiotykami na Helicobacter + Polprazo i potem dwa miesiące Controloc 40 lub 2 x 40. W międzyczasie zrobiłem też rtg żołądka, który wykluczył przepuklinę rozworu przełykowego. Zgagi nigdy nie miałem. Główne dolegliwości to pieczenie żołądka częściowo ustąpiło po eradykacji, ale nie do końca. Dyskomfort w żołądku się utrzymuje szczególnie w bezruchu i przy siedzeniu np. przy biurku, w samochodzie. Ruch i leżenie (np.sen) oraz ciągłe jedzenie likwiduje dyskomfort w żołądku. Jestem szczupły 60 kg, lat mam 50. Pilnuję diety lekkostrawnej, nie piję i nie palę. Jestem nerwowy. Kolejna gastroskopia 25.02.2013 po ww. przeleczeniu Helicobacter na dzień przed zakończeniem Controloc 40. Wynik: Przewlekłe /+/, aktywne /+/ zapalenie śluzówki antium żołądka z metaplazją jelitową /+/ i zanikiem /+/, bez dysplazji. Widoczne jest wnikanie włókienek mięśniówki w obręb blaszki właściwej co może świadczyć o refluksie. Bakterii Helicobacter pylori nie znaleziono. Przebieg badania: Początkowy odcinek części zaopuszkowej i opuszka w normie. Odźwiernik zaczerwieniony - wycinki. Błona śluzowa antrium trzonu i dna makroskopowo niezmieniona. Wpust oceniany w inwersji i na wprost oraz przełyk w normie. Obecnie ze względu na wzrost enzymów wątrobowych lekarz przepisał Ulgastran 4 razy dziennie przed posiłkiem 1 godz. i 1 raz przed snem. Idealnie nie jest. Nadal utrzymują się dolegliwości, tzn: mrowienie lub nadmierne uczucie ciepła w żołądku. Proszę o interpretację wyników szczególnie ostatniej gastroskopii i prognozę, rokowanie na przyszłość ewentualne zalecenia. Czy można to wyleczyć operacyjnie?
MĘŻCZYZNA, 51 LAT ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Na pewno wynik kontrolnej, po przeleczeniu HP gastroskopii jest dużo lepszy od początkowej. W gastroskopii kontrolnej brak zakażenia HP, brak cech przepukliny rozworu przełykowego czy też niewydolności wpustu, stan zapalny jest bardzo małego stopnia (jeden + w skali 3+). Poprawa jest bardzo duża. Rokowanie dobre przy zachowaniu diety jak w chorobie wrzodowej, prowadzeniu zdrowego trybu życia, unikaniu stresów.

Myślę, że podłożem Pana objawów też może być nadmierna nerwowość (mrowienie lub nadmierne uczucie ciepła w żołądku - objawy subiektywne). Obecny stan błony śluzowej żołądka i dwunastnicy na pewno nie wymaga leczenia operacyjnego i zapewne nie będzie takiej konieczności. W chwili obecnej ewentualne leczenie niewielkimi dawkami podtrzymującymi lekami z grupy np. inhibitorów pompy protonowej. Dalszym leczeniem i postępowaniem powinien zająć się najlepiej gastroenterolog.

Specjalista chirurgii ogólnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy