Pieczenie w żołądku połączone z mrowieniem

Witam! Jestem leczony przewlekle (od 2,5 roku) z powodu uporczywego pieczenia żołądka. Leki to najczęściej Controloc 40 raz dziennie bywało i 2 x 40. Polprazol krótko. Ostatnio ze względu na wzrost enzymów wątrobowych przyjmuję Ulgastran tabletki 1g 5 x dziennie. Wynik Gastroskopii z 12.2012: Przełyk bez zmian. W żołądku jasna treść. Błona śluzowa żoł. zmieniona zapalnie w całości. Odźwiernik symetryczny, drożny. Opuszka dwunastnicy niezmieniona. Błona śluzowa opuszki prawidłowa. Przejście do części zaopuszkowej bezproblemowe. Błona śluzowa części zaopuszkowej bez zmian. Przy inwersji okolica wpustu i dna bez zmian. Test HP dodatni. Bad histopat: - Duodenitis chronica gradus mediocris. - Gastritis chronica gradus mediocris cum metaplasia intestinali focali Przeleczony zostałem przez 10 dni antybiotykami na Helicobacter + Polprazo i potem dwa miesiące Controloc 40 lub 2 x 40. W międzyczasie zrobiłem też rtg żołądka, który wykluczył przepuklinę rozworu przełykowego. Zgagi nigdy nie miałem. Główne dolegliwości to pieczenie żołądka częściowo ustąpiło po eradykacji, ale nie do końca. Dyskomfort w żołądku się utrzymuje szczególnie w bezruchu i przy siedzeniu np. przy biurku, w samochodzie. Ruch i leżenie (np.sen) oraz ciągłe jedzenie likwiduje dyskomfort w żołądku. Jestem szczupły 60 kg, lat mam 50. Pilnuję diety lekkostrawnej, nie piję i nie palę. Jestem nerwowy. Kolejna gastroskopia 25.02.2013 po ww. przeleczeniu Helicobacter na dzień przed zakończeniem Controloc 40. Wynik: Przewlekłe /+/, aktywne /+/ zapalenie śluzówki antium żołądka z metaplazją jelitową /+/ i zanikiem /+/, bez dysplazji. Widoczne jest wnikanie włókienek mięśniówki w obręb blaszki właściwej co może świadczyć o refluksie. Bakterii Helicobacter pylori nie znaleziono. Przebieg badania: Początkowy odcinek części zaopuszkowej i opuszka w normie. Odźwiernik zaczerwieniony - wycinki. Błona śluzowa antrium trzonu i dna makroskopowo niezmieniona. Wpust oceniany w inwersji i na wprost oraz przełyk w normie. Obecnie ze względu na wzrost enzymów wątrobowych lekarz przepisał Ulgastran 4 razy dziennie przed posiłkiem 1 godz. i 1 raz przed snem. Idealnie nie jest. Nadal utrzymują się dolegliwości, tzn: mrowienie lub nadmierne uczucie ciepła w żołądku. Proszę o interpretację wyników szczególnie ostatniej gastroskopii i prognozę, rokowanie na przyszłość ewentualne zalecenia. Czy można to wyleczyć operacyjnie?

Na pewno wynik kontrolnej, po przeleczeniu HP gastroskopii jest dużo lepszy od początkowej. W gastroskopii kontrolnej brak zakażenia HP, brak cech przepukliny rozworu przełykowego czy też niewydolności wpustu, stan zapalny jest bardzo małego stopnia (jeden + w skali 3+). Poprawa jest bardzo duża. Rokowanie dobre przy zachowaniu diety jak w chorobie wrzodowej, prowadzeniu zdrowego trybu życia, unikaniu stresów.

Myślę, że podłożem Pana objawów też może być nadmierna nerwowość (mrowienie lub nadmierne uczucie ciepła w żołądku - objawy subiektywne). Obecny stan błony śluzowej żołądka i dwunastnicy na pewno nie wymaga leczenia operacyjnego i zapewne nie będzie takiej konieczności. W chwili obecnej ewentualne leczenie niewielkimi dawkami podtrzymującymi lekami z grupy np. inhibitorów pompy protonowej. Dalszym leczeniem i postępowaniem powinien zająć się najlepiej gastroenterolog.