Wałeczki ziarniste w moczu

Witam, wyniki badania moczu u niespełna 2-letniego chłopca: bad fiz.-chem. SG 1.025 LEU, NIT, ERY, PRO, GLU, KET, UBG, BIL - wszystko neg. ASC 40 mg/dl pH - 5 Badanie osadu: kolor słomkowy klarowność przejrzysta wał. ziar - poj. w prep. leukocyty 1-3 wpw erytr. wył - poj. wpw eryt. św - 1-3 wpw nabł. wiel. - poj. w.p.w. śluz - mierny. Martwią mnie wałeczki ziarniste w moczu. Dziecko już prawie 3 tygodnie ma infekcję wirusową (kaszel i katar) po wizycie w żłobku. Od tego czasu jest na syropach (A***, P***), od tygodnia dostaje też B***, bo miał napad kaszlu krtaniowego (dostał też jakiś zastrzyk na pogotowiu). Przy B***Bio daję osłonowo, a teraz D***, ale mimo to zaczęły się luźne, częste i wodniste kupki, nie ma też zbytnio apetytu i nawet nie pije tyle co zawsze, jest marudny. Do tej pory zdarzyło mu się jeden raz zapalenie oskrzeli i po antybiotyku, który wtedy przyjmował miał zapalenie układu moczowego, które udało się wyleczyć. Systematyczne badania moczu nic już nie wykazywały, badanie USG też nie wykazało nieprawidłowości w budowie układu moczowego. Czy te wałeczki ziarniste powinny mnie w tym przypadku zaniepokoić? Niestety mój lekarz już nie przyjmuje, a następne badanie moczu będę mogła mu powtórzyć dopiero w poniedziałek. Bardzo proszę o interpretację tych wyników. Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

Biorąc pod uwagę całość badania niepokojące są tylko wałeczki ziarniste. W prawidłowym osadzie moczu powinny być nieobecne. Ich obecność może sugerować Przewlekłą chorobę nerek, uszkodzenie miąższu nerkowego. Być może ma to związek z przebytymi infekcjami.
W związku z tym wskazana jest jak najszybsza konsultacja z nefrologiem dziecięcym.

Pozdrawiam serdecznie!