Wynik morfologii krwi dziecka

Wyniki mojego dziecka. Chciałabym, aby zinterpretować: Leukocyty 16,92 NEU 10,48 LYM 4,54 MONO 1,76 EO 0,11 BASO 0,03 NEU% 61,9 % LYM% 26,8 % MONO% 10,4 % EO% 0,7 % BASO% 0,2 % Erytrocyty 3,75 Hemoglobina 10,2 g/dl Hematokryt 29,4 % MCV 78,4 fl MCH 27,2 pg MCHC 34,7 g/dl RDW-cv 12,8 % Płytki krwi 476 PDW 8,7 fl MPV 8,8 fl P-LCR 14 % PCT 0,42 % RDW-sd 35,9 fl OB 100mm/1h Osad Nabłonki nieliczne płaskie Leukocyty 2 - 3 w polu widzenia Erytrocyty 3 - 4 w polu widzenia Bakterie d. licz. bakt. Żelazo do kontroli. Białko ostrej fazy - CRP 74,2 mg/l Co to oznacza?

Witam serdecznie! Niestety trudno będzie jednoznacznie zinterpretować wyniki badań nie znając wieku dziecka ani jego dolegliwości. Morfologia krwi zmienia się wraz z wiekiem dziecka. Na pierwszy rzut oka wyniki badań mogą świadczyć o infekcji - jest podwyższona ilość białych krwinek, wysokie CRP oraz OB. Najprawdopodobniej to infekcja bakteryjna - zwiększona ilość granulocytów obojętnochłonnych. Taki poziom hemoglobiny, jaki jest w wyniku, można by uznać za prawidłowy u dziecka do 2 roku życia, jeśli jest starsze - oznacza rozwijającą się anemię, która być może jest związana z infekcją, ale może mieć inne przyczyny - np. niedobór żelaza. W badaniu ogólnym moczu zwraca uwagę duża liczba bakterii, ale nie przesądza to o tym, że infekcja ma źródło w drogach moczowych - aby to stwierdzić trzeba wykonać posiew moczu. Dziecko z pewnością powinno być zbadane przez lekarza. Lekarz musi wziąć pod uwagę dolegliwości, ewentualne stany gorączkowe oraz przyczynę dla których wyniki były zlecone, bo o tym Pani niestety także nie pisze. Warto także powtórzyć badanie morfologii z oceną rozmazu ręcznego. Pozdrawiam