Czy w tym przypadku znacząco wzrasta ryzyko ciąży?

Witam, od roku stosuję tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe Bellara. Wczoraj powinnam przyjąć 7dmą z rzędu, jednak zapomniałam i zamiast o 19stej, przyjęłam dziś o 16stej ( minęło 12h). Kolejną przyjmę już regularnie o 19stej, żadnej innej nie pominęłam. Pytanie czy w tym przypadku znacząco wzrasta ryzyko ciąży?
KOBIETA, 27 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

pominięcie tabletki antykoncepcyjnej może mieć wpływ na jej skuteczność, ale stopień tego wpływu zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju tabletek antykoncepcyjnych (jednoskładnikowych czy wieloskładnikowych) oraz od tego, kiedy i ile tabletek zostało pominiętych.

Jeśli przerwa pomiędzy planowaną datą przyjęcia tabletki a faktycznym momentem jej wzięcia jest dłuższa niż 12 godzin, ochrona antykoncepcyjna jest zmniejszona, i wymagane będzie zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia podczas stosunków.

Jeżeli w tym czasie doszło do zbliżenia, powinna Pani wykonać prewencyjnie test ciążowy. Uspokajamy jednak, ponieważ szanse na zapłodnienie zależą od wielu czynników i są raczej niskie.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.