Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

34671 odpowiedzi

58790 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (34671)

Dlaczego mam taki ucisk po obfitym posiłku?

Mam 21 lat. Żadnych chorób przewlekłych. Od kilku miesięcy po bardzo tłustym jedzeniu lub po większej ilości alkoholu na drugi dzień czuje ucisk z prawej strony klatki piersiowej trochę pod piersią, za żebrami. Utrzymuje się to od dnia do dwóch.... Mam 21 lat. Żadnych chorób przewlekłych. Od kilku miesięcy po bardzo tłustym jedzeniu lub po większej ilości alkoholu na drugi dzień czuje ucisk z prawej strony klatki piersiowej trochę pod piersią, za żebrami. Utrzymuje się to od dnia do dwóch. Nie jest to ból tylko właśnie bardziej taki mocny dyskomfort, ucisk. Zrobiłem próby wątrobowe i wyniki mam prawidłowe. Co to może być? Do jakiego lekarza najlepiej się udać?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, takie objawy mogą być związane z błędami dietetycznymi oraz refluksem żołądkowo-przełykowym. Zgaga bardzo często pojawia się po spożyciu alkoholu lub tłustego posiłku. Skoro zauważył Pan taką zależność, to najrozsądniej byłoby zrezygnować z dużej ilości alkoholu oraz z tłustego... Witam serdecznie,
takie objawy mogą być związane z błędami dietetycznymi oraz refluksem żołądkowo-przełykowym. Zgaga bardzo często pojawia się po spożyciu alkoholu lub tłustego posiłku.
Skoro zauważył Pan taką zależność, to najrozsądniej byłoby zrezygnować z dużej ilości alkoholu oraz z tłustego jedzenia. Wskazana jest również konsultacja z gastroenterologiem bądź lekarzem rodzinnym, ewentualnie dietetykiem. Pomocna może być modyfikacja diety oraz zastosowanie leków łagodzących.
Inne pytania, w których poruszane były podobne tematy umieszczamy pod linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ucisk-w-klatce-piersiowej-i-zgaga-po-jedzeniu,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ucisk-pod-zebrami,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-brzucha-po-zjedzeniu-tlustego-posilku.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co zrobić żeby uszy się odetkały?

Miałam dość silną infekcję. Leciałam samolotem (jakieś dwa tygodnie temu), zatkały mi się uszy. Do teraz mi się nie odetkały. Ciągle mam uczucie, że jestem "w hełmie"; oba uszy stale są zatkane. Byłam u lekarza, powiedział żebym brała allertec... Proszę o podpowiedź jak/czym można je odetkać? To już ponad 2 tygodnie.
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, skoro uszy są zatkane od ponad dwóch tygodni, to wskazana jest ponowna wizyta u laryngologa. Zdaniem naszych ekspertów przyczyną mogą być zarówno czopy woskowinowe, które trzeba wypłukać, jak i obecność płynu w uchu środkowym. Pomocna może być tzw.... Witam serdecznie,
skoro uszy są zatkane od ponad dwóch tygodni, to wskazana jest ponowna wizyta u laryngologa. Zdaniem naszych ekspertów przyczyną mogą być zarówno czopy woskowinowe, które trzeba wypłukać, jak i obecność płynu w uchu środkowym.
Pomocna może być tzw. próba Valsalvy, która polega na dmuchaniu w zatkany palcami nos. Inna możliwość to zastosowanie leku na katar Cirrus. Najlepiej jednak skonsultować się w tej sprawie z laryngologiem, który po zbadaniu będzie w stanie zalecić odpowiednie działanie.
Inne pytania z tej tematyki umieszczamy pod linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zatkane-uszy-po-locie-samolotem,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zatkane-ucho-po-locie-samolotem-u-19-letniej-kobiety,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaki-jest-powod-zatkania-ucha-po-locie-samolotem,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zatkane-ucho-po-locie-samolotem.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co robić z tymi krwotokami z nosa u dziecka?

Witam, syn lat 9. Od ok 5 lat ma nawracające krwotoki z nosa, czasem nawet kilka razy dziennie. Zdarza się że są bardzo silne, krew wręcz się leje strumieniem. Do tego wychodzą mu skrzepy krwi z nosa (czasem raz... Witam, syn lat 9. Od ok 5 lat ma nawracające krwotoki z nosa, czasem nawet kilka razy dziennie. Zdarza się że są bardzo silne, krew wręcz się leje strumieniem. Do tego wychodzą mu skrzepy krwi z nosa (czasem raz na kilka dni, czasem częściej), czasami mają nawet ok 5cm długości. Byliśmy ok 2-3 lata temu u laryngologa i nic nie stwierdził, miał wykonane badania na krzepliwość (w tym samym czasie) i również bez odchyleń. Teraz wybieramy się na następne badania ponieważ wg mnie to już za długo trwa, do jakiego lekarza się udać? Pod jakim kątem badać dziecko?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, bardzo dobrze, że zdecydowała się Pani na ponowną wizytę u lekarza. Takie objawy są niepokojące i wymagają dalszej diagnostyki. Nawracające krwotoki z nosa mogą wynikać z uszkodzenia naczyń krwionośnych bądź niedoboru żelaza, witaminy K oraz C. Warto... Witam serdecznie,
bardzo dobrze, że zdecydowała się Pani na ponowną wizytę u lekarza. Takie objawy są niepokojące i wymagają dalszej diagnostyki. Nawracające krwotoki z nosa mogą wynikać z uszkodzenia naczyń krwionośnych bądź niedoboru żelaza, witaminy K oraz C. Warto wykonać badania laboratoryjne, by zweryfikować, czy dziecku nie brakuje wymienionych witamin i minerałów.
Nasz ekspert z zakresu laryngologii uważa, że krwotoki z nosa są częstą przypadłością u dzieci. W takiej sytuacji pomocna może okazać się elektrokoagulacja. W pierwszej kolejności proszę jednak udać się do laryngologa, który zbada syna i zaleci dalsze postępowanie.
Więcej pytań z tej tematyki umieszczamy pod linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwotoki-z-nosa-u-siedmiolatka,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwotoki-z-nosa,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-dziecko-ma-krwotoki-z-nosa.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co oznacza ten guzek na podniebieniu?

Witam. Od jakichś 2 tygodni w jednym konkretnym miejscu na podniebieniu pojawia mi się coś jakby pryszcz. Delikatnie boli po dotknięciu językiem, a przy wyciśnięciu pęka i uwalnia przezroczysto-białawą treść. Czy to jest powód do niepokoju? Dodam że po... Witam. Od jakichś 2 tygodni w jednym konkretnym miejscu na podniebieniu pojawia mi się coś jakby pryszcz. Delikatnie boli po dotknięciu językiem, a przy wyciśnięciu pęka i uwalnia przezroczysto-białawą treść. Czy to jest powód do niepokoju? Dodam że po jakimś czasie po wyciśnięciu guzek się chowa i nie daje o sobie znać do następnego razu. Takich "razy" było już 3-4.
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, wskazana jest wizyta u lekarza, który oceni, czym może być zmiana, którą Pan opisuje. Zdaniem naszych ekspertów przyczyn może być wiele. W ten sposób może się manifestować afta, wyjście nerwu podniebiennego, a także przetoka od zęba z... Witam serdecznie,
wskazana jest wizyta u lekarza, który oceni, czym może być zmiana, którą Pan opisuje. Zdaniem naszych ekspertów przyczyn może być wiele. W ten sposób może się manifestować afta, wyjście nerwu podniebiennego, a także przetoka od zęba z głęboką próchnicą. Może to być także gruczoł śluzowy.
Proszę zatem udać się do lekarza pierwszego kontaktu, laryngologa bądź stomatologa, który obejrzy zmianę i zaleci dalsze postępowanie.
Odpowiedzi specjalistów na pytania o guzek na podniebieniu można znaleźć poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/guzek-i-zgrubienie-na-podniebieniu,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/guzek-na-podniebieniu,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bolesny-guzek-na-podniebieniu,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/guzek-wyczuwalny-na-podniebieniu-twardym.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy uczucie kołatania serca ma związek z przepukliną rozworu przełykowego?

Dzień dobry. Czy przepuklina roztworu przełykowego może powodować uczucie kołatania serca. Jestem przebadana kardiologicznie EKG kolholter, wysiłkowe i wszystko dobrze . W trakcie takiego kołatania wpadam w panikę
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie,przepuklina rozworu przełykowego może powodować dolegliwości bólowe w obrębie klatki piersiowej, w tym te przypominające bóle uciskowe, kołatanie serca, bóle w nadburzuszu, pieczenie w klatce piersiowej czy duszności. U osób borykających się z przepukliną rozworu przełykowego może... Witam serdecznie,
przepuklina rozworu przełykowego może powodować dolegliwości bólowe w obrębie klatki piersiowej, w tym te przypominające bóle uciskowe, kołatanie serca, bóle w nadburzuszu, pieczenie w klatce piersiowej czy duszności. U osób borykających się z przepukliną rozworu przełykowego może dochodzić do zaburzeń rytmu serca.
Wiele zależy od tego, jak duża jest to przepuklina. Czym większa, tym bardziej odczuwalne mogą to być objawy. Jeśli jest Pani przebadana kardiologicznie, to tak najprawdopodobniej jest właśnie u Pani. Proszę kierować się zaleceniami lekarza prowadzącego.
Więcej informacji odnośnie przepukliny rozworu przełykowego można znaleźć w naszym artykule:
https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-rozworu-przelykowego.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dlaczego miewam te bóle piersi?

Dzień Dobry. Jestem nastolatką, która boryka się z długotrwałymi bólami piersi. Zaczęło się do ok. 2-3 miesięcy temu po jednym z moich okresów. Bóle trwały zazwyczaj do max. 1,5 tygodnia. Od mojego ostatniego okresu minęły 3 tygodnie i od... Dzień Dobry. Jestem nastolatką, która boryka się z długotrwałymi bólami piersi. Zaczęło się do ok. 2-3 miesięcy temu po jednym z moich okresów. Bóle trwały zazwyczaj do max. 1,5 tygodnia. Od mojego ostatniego okresu minęły 3 tygodnie i od jego pojawienia się bolą mnie piersi. Raz mocniej, raz słabiej, przeważnie u ich dołu. Nie jestem pewna co myśleć, bo z jednej strony słyszę o ciąży, a z drugiej o zmianach hormonalnych. Jestem mocno zaniepokojona, nigdy mnie jeszcze coś takiego nie spotkało.
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie,ból piersi może mieć wiele różnych przyczyn, niekoniecznie związanych z ciążą. Oczywiście jeśli prowadzi Pani aktywne życie seksualne, to zawsze warto to wykluczyć bądź potwierdzić przy pomocy testu ciążowego. Przyczyną dolegliwości bólowych w obrębie piersi mogą... Witam serdecznie,
ból piersi może mieć wiele różnych przyczyn, niekoniecznie związanych z ciążą. Oczywiście jeśli prowadzi Pani aktywne życie seksualne, to zawsze warto to wykluczyć bądź potwierdzić przy pomocy testu ciążowego.
Przyczyną dolegliwości bólowych w obrębie piersi mogą być także zaburzenia hormonalne, a także infekcje oraz zmiany w piersiach, takie jak torbiele, włókniaki, a nawet nowotwory. Uważamy, że powinna udać się do ginekologa i wykonać badanie USG piersi. Jego wynik będzie kluczowy.
Więcej informacji na temat bólu piersi znajdzie Pani w naszych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/bol-piersi,
https://portal.abczdrowie.pl/mastalgia-bol-piersi. Zachęcamy do lektury.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy można łączyć leki na ciśnienie i tabletki awaryjnej antykoncepcji?

Czy tabletki awaryjne wchodzą w reakcję z lekami na nadciśnienie tętnicze np.triplixam ?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Antykoncepcja awaryjna, np. w postaci tebaletki Escapelle/EllaOne nie powinna wchodzić w szkodliwe interakcje z lekiem takim jak Triplixam. Pomimo tego zalecamy, aby przed zastosowaniem medykamentów skonsultowała się Pani z lekarzem lub farmaceutą, którzy wykluczą ryzyko powstania działań... Dzień dobry,
Antykoncepcja awaryjna, np. w postaci tebaletki Escapelle/EllaOne nie powinna wchodzić w szkodliwe interakcje z lekiem takim jak Triplixam.
Pomimo tego zalecamy, aby przed zastosowaniem medykamentów skonsultowała się Pani z lekarzem lub farmaceutą, którzy wykluczą ryzyko powstania działań niepożądanych w związku z jednoczesnym zażyciem tych leków.
Zachęcamy do przeczytania poniższych artykułów dotyczących stosowania antykoncepcji awaryjnej:
https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-awaryjna
https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-awaryjna-bez-recepty-w-ue-czy-bedzie-dostepna-w-polsce
https://portal.abczdrowie.pl/tabletka-dzien-po-dostepna-w-polsce-bez-recepty
https://portal.abczdrowie.pl/pigulka-postkoitalna
https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-po-a-srodki-wczesnoporonne
https://portal.abczdrowie.pl/escapelle-czy-ellaone-czym-sie-roznia
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy można stosować te czopki przy uchyłkach jelitowych?

Czy można stosować czopki Distreptaza przy uchyłkach jelitowych?. Zapisał mi je ginekolog na zrosty po operacji, ale boli mnie po nich podbrzusze z lewej strony. Jestem po operacji na uchyłek rectocele i usunięciu macicy? Z góry dziękuję za podpowiedź.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Nie zaleca się stosowania czopków Distreptaza u pacjentki z uchyłkami jelita, ponieważ grozi to uszkodzeniem ścian jelit w związku z działaniem enzymów proteolitycznych. W przypadku ich użycia i odczuwania dolegliwości bólowych powinna się Pani jak najszybciej zgłosić do... Dzień dobry,
Nie zaleca się stosowania czopków Distreptaza u pacjentki z uchyłkami jelita, ponieważ grozi to uszkodzeniem ścian jelit w związku z działaniem enzymów proteolitycznych.
W przypadku ich użycia i odczuwania dolegliwości bólowych powinna się Pani jak najszybciej zgłosić do specjalisty, który oceni Pani stan zdrowia, gdyż obecnie istnieje ryzyko perforacji jelit.
Zachęcamy do przeczytania odpowiedzi udzielonych na pytania o podobnej tematyce:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dieta-przy-uchylkach-jelit
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moge-jesc-przy-uchylkach-jelita-grubego
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co oznacza taka zmiana na paznokciu po ściągnięciu hybrydy?

Dzień dobry, po ściągnięciu hybrydy zauważyłam na paznokciu kciuka delikatnie zieloną plamkę. Cała poduszka pod paznokciem jest widocznie opuchnieta i czuję pulsujący nieustanny ból. Wygląda jak onycholiza z paleczka ropy blekitnej. Czytałam że to schorzenie nie powoduje bólu, jednak... Dzień dobry, po ściągnięciu hybrydy zauważyłam na paznokciu kciuka delikatnie zieloną plamkę. Cała poduszka pod paznokciem jest widocznie opuchnieta i czuję pulsujący nieustanny ból. Wygląda jak onycholiza z paleczka ropy blekitnej. Czytałam że to schorzenie nie powoduje bólu, jednak ból u mnie jest dość duży. Wiem że sytuacja wymaga konsultacji z lekarzem jednak mieszkam za granicą i mogę umówić się na wizytę z lekarzem ogólnym dopiero w poniedziałek.Proszę o poradę co to może być i co mogę zrobić jeszcze przed wizytą. Dziękuję i pozdrawiam
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Pani objawy (zielone plamki na paznokciu) mogą wskazywać na obecność pałeczki ropy błękitnej, jednak ta nie powoduje zazwyczaj bólu. Opuchnięty opuszek i dolegliwości bólowe mogą sugerować zapalenie bakteryjne/grzybicze łożyska paznokcia. W związku z powyższym powinna... Dzień dobry,
Pani objawy (zielone plamki na paznokciu) mogą wskazywać na obecność pałeczki ropy błękitnej, jednak ta nie powoduje zazwyczaj bólu. Opuchnięty opuszek i dolegliwości bólowe mogą sugerować zapalenie bakteryjne/grzybicze łożyska paznokcia.
W związku z powyższym powinna się Pani udać do lekarza, jednak do czasu wizyty może Pani wykonywać chłodne okłady w celu uśmierzenia bólu, zmniejszenia opuchlizny, zakazane jest wykonywanie jakiejkolwiek stylizacji paznokci, pomocne może być niekiedy zastosowanie olejku z drzewa herbacianego.
Zachęcamy do przeczytania poniższych artykułów, w których został poruszony temat pałeczki ropy błękitnej na paznokciach:
https://portal.abczdrowie.pl/paleczka-ropy-blekitnej-w-polskich-jeziorach-zarazenie-poznasz-m-ni-po-zmianach-na-paznokciach-oraz-bolu-ucha
https://portal.abczdrowie.pl/zolte-paznokcie-u-nog
https://portal.abczdrowie.pl/paleczka-ropy-blekitnej-zarazenie-zapobieganie-zakazeniu-leczenie
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy można zmienić lek podczas infekcji mycoplasma?

Wykryto u mnie mycoplasma genitalium, dostałam antybiotyk moloxin, jednak po przeczytaniu nieporządnych skutków ubocznych jestem przerażona, czy jest jakiś inny antybiotyk, którym można to wyleczyć?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Najprawdopodobniej antybiotyk został dobrany na podstawie wykonanego posiewu z antybiogramem, co jest najskuteczniejszą metodą doboru leczenia przeciwbakteryjnego. Badanie to pomaga zaobserwować działanie leku na patogeny, a na jego podstawie ustalane jest leczenie. W przypadku, gdy lekarz zalecił Pani... Dzień dobry,
Najprawdopodobniej antybiotyk został dobrany na podstawie wykonanego posiewu z antybiogramem, co jest najskuteczniejszą metodą doboru leczenia przeciwbakteryjnego. Badanie to pomaga zaobserwować działanie leku na patogeny, a na jego podstawie ustalane jest leczenie.
W przypadku, gdy lekarz zalecił Pani stosowanie Moloxinu, warto podjąć zaleconą terapię, ponieważ istnieje ryzyko, że inne substancje nie pomogą uporać się z infekcją. Jeśli jednak ma Pani wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z lekarzem, który przepisał preparat.
Więcej informacji na podobny temat znajdzie Pani w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/mykoplazma-objawy-zakazenia-diagnostyka-i-leczenie
https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-antybiotykow
https://portal.abczdrowie.pl/antybiogram
https://portal.abczdrowie.pl/badania-mikrobiologiczne
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Patronaty