Dlaczego dziecko ma krwotoki z nosa?

Dzień dobry, syn ma 8 lat i nawracające krwotoki z nosa. Wyniki żelaza są lekko poniżej normy w granicach 13, Ob lekko podwyzszone do 17. TSH i witamina D w normie. Pediatra przepisał jemu zelazo i kazał brać witaminę C, stosujemy się do zaleceń jednak odkąd bierze żelazo ok 1,5 tygodnia już 2 razy miał krwotoki z nosa, co może być przyczyną, ewentualnie jakie dodatkowe badania zrobić dziecku.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że wystąpiły u Pani dziecka takie objawy, które na pewno mogą powodować pewien niepokój. Wbrew pozorom, krwotoki z nosa są częstą przypadłością wśród dzieci. Oczywiście należałoby odnaleźć przyczynę takiego stanu i rozpocząć ewentualne leczenie, aby rozwiązać ten problem zdrowotny.

Przyczyn krwawienia z nosa wśród dzieci może być wiele. Główną mogą być przede wszystkim niedobory żelaza w organizmie. W morfologii krwi zauważalne są wtedy niedostateczne poziomy hemoglobiny, czerwonych krwinek oraz ferrytyny. Krwotoki z nosa bardzo często wynikają również z uszkodzenia lub zbyt delikatnych naczyń krwionośnych znajdujących się w jamie nosowej. Zbyt silne dmuchanie nosa może też wpływać na taki problem.

W takich sytuacjach bardzo często jest właśnie zalecane spożywanie większych dawek witaminy C oraz rutyny, według wskazań lekarza. Ma to na celu wzmocnienie i uszczelnienie naczyń krwionośnych.

W razie wszelkich wątpliwości zalecamy Pani wizytę u lekarza laryngologa oraz pediatry. Specjalista po dokładnym badaniu będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu i diagnostyce.

Należy też zwrócić uwagę, że w upalne dni oraz częste przebywanie w wysokich temperaturach na dużym nasłonecznieniu, wzrasta ryzyko krwawienia z nosa.

Życzymy Pani dziecku szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-krwawienia-z-nosa

https://zdrowie.parenting.pl/krwotoki-z-nosa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.