Co robić z tymi krwotokami z nosa u dziecka?

Witam, syn lat 9. Od ok 5 lat ma nawracające krwotoki z nosa, czasem nawet kilka razy dziennie. Zdarza się że są bardzo silne, krew wręcz się leje strumieniem. Do tego wychodzą mu skrzepy krwi z nosa (czasem raz na kilka dni, czasem częściej), czasami mają nawet ok 5cm długości. Byliśmy ok 2-3 lata temu u laryngologa i nic nie stwierdził, miał wykonane badania na krzepliwość (w tym samym czasie) i również bez odchyleń. Teraz wybieramy się na następne badania ponieważ wg mnie to już za długo trwa, do jakiego lekarza się udać? Pod jakim kątem badać dziecko?
KOBIETA, 39 LAT około miesiąca temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

bardzo dobrze, że zdecydowała się Pani na ponowną wizytę u lekarza. Takie objawy są niepokojące i wymagają dalszej diagnostyki. Nawracające krwotoki z nosa mogą wynikać z uszkodzenia naczyń krwionośnych bądź niedoboru żelaza, witaminy K oraz C. Warto wykonać badania laboratoryjne, by zweryfikować, czy dziecku nie brakuje wymienionych witamin i minerałów.

Nasz ekspert z zakresu laryngologii uważa, że krwotoki z nosa są częstą przypadłością u dzieci. W takiej sytuacji pomocna może okazać się elektrokoagulacja. W pierwszej kolejności proszę jednak udać się do laryngologa, który zbada syna i zaleci dalsze postępowanie.

Więcej pytań z tej tematyki umieszczamy pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwotoki-z-nosa-u-siedmiolatka,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwotoki-z-nosa,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-dziecko-ma-krwotoki-z-nosa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Proszę ponownie skonsultować się z laryngologiem, być może w nosie jest pęczek naczyniowy lub polip, który przy podrażnieniu mechanicznym ulega uszkodzeniu, co skutkuje krwawieniem.