Dlaczego mam krwotoki z nosa?

Witam, w ostatnim czasie po każdym dmuchaniu nosa, zazwyczaj jeden/dwa razy dziennie (lekki katar sienny) zaczyna mi mocno lecieć krew z jednej z dziurek, ustępuje po kilku minutach do 10 minut. Zaczyna mnie zastanawiać, dlaczego tak się dzieje, mimo że nie muszę dmuchać z dużą siłą, a jednak krwotok występuje tylko po tym. Czy powinnam się zacząć martwić, jeśli trwa to już dłuższą chwilę? Z góry dziękuje, pozdrawiam:)
KOBIETA, 20 LAT 2 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Krwotok z nosa to stan, którego nie należy lekceważyć. Jeżeli takie sytuacje zdarzają się często, tym bardziej jest to wskazanie do wizyty u lekarza. Najlepiej będzie, jeśli uda się Pani w pierwszej kolejności do lekarza rodzinnego albo internisty. Jeżeli uznają, że konieczne jest rozszerzenie leczenia skierują Panią na konsultację u laryngologa.

Krwotok może pojawić się w wyniku wydmuchiwania nosa – szczególnie, gdy robimy to ze sporą siłą. Może wskazywać także na różne choroby laryngologiczne, np. problemy z zatokami. Być może konieczne będzie wykonanie rtg zatok, aby wykluczyć związane z nimi schorzenia. Czasami towarzyszyteż różnym infekcjom ze strony układu oddechowego. Zdarza się, że jest on sygnałem poważniejszych schorzeń np. nadciśnienia tętniczego. Warto udać się do lekarza celem dokładnego pomiaru. Taka przypadłość ma nieraz także związek z hemofilią, jak również stosowaniem niektórych leków.

Czasami urazy nosa z przeszłości również mogą dawać o sobie znać w ten sposób.

Jak Pani widzi, przyczyn takiego stanu jest wiele, dlatego proszę nie lekceważyć problemu, tylko udać się z nim do specjalisty.

Tymczasem warto zapoznać się z artykułem opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl. Znajdzie w nim Pani więcej informacji na temat tej dolegliwości, jak również pozna przyczyny, które mogą odpowiadać za pojawienie się krwawienia z nosa:

https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-z-nosa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej