Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa
79 poziom zaufania

Witamj serdecznie,

dieta nie powinna zawierać drobnych pestek, nasion które mogłyby wpaść do uchyłków. Najlepiej zbilansować dietę w pobliskim gabinecie dietetycznym.

Pozdrawiam

0

Witam Panią,

uchyłki jelita mogą mieć bezobjawowy charakter, ale również może wystąpić ich ostre zapalenie. Nie określiła Pani z jaką postacią choroby ma Pani problem, jednak postaramy się Pani pomóc. W przypadku pierwszym, kiedy nie występują dolegliwości bólowe zaleca się dietę o większej zawartości błonnika pokarmowego. Zwiększa on objętość stolca oraz pobudza jelita do działania. Dobrym źródłem błonnika nierozpuszczalnego będą płatki owsiane, otręby pszenne, pełnoziarniste pieczywo, surowe warzywa i owoce. Należy także ograniczyć spożycie czerwonego mięsa i alkoholu. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z zapaleniem uchyłków dieta jest inna. W takim przypadku stosujemy dietę lekkostrawną, z ograniczoną ilością błonnika, może być nawet półpłynna – w zależności od objawów. Potrawy powinny być gotowane w wodzie, na parze lub pieczone. Unikamy smażenia. Warzywa i owoce bez skórki, bez pestek spożywamy tylko w postaci gotowanej, najlepiej przetartej. Wybieramy pieczywo pszenne, czerstwe, ewentualnie graham. Wybierajmy produkty o niższej zawartości tłuszczu.
Bez względu na postać choroby, proszę pamiętać również o podstawowych zasadach zdrowego odżywiania, czyli o jedzeniu 5 posiłków w regularnych odstępach czasu, urozmaicaniu posiłków w celu dostarczenia organizmowi wszelkich niezbędnych składników oraz odpowiedniej podaży płynów.
Proszę pamiętać, że są to zalecenia ogólne, w celu najlepszego dostosowania diety należy skontaktować się z dietetykiem.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty