Białe plamki na śliniankach i kaszel a angina

Witam. Mam biale plamki na sliniankach (wlasciwie mam dwie z prawej strony), mam kaszel.W dzien gardlo nie boli jednak w nocy bol nie daje spac. Nie mam goraczki jednak przy ostatniej anginie miesiac temu tez jej nie mialam.Mieszkam w uk i ty na wszystko paracetamol..a ja sie obawiam, ze to angina.Jestem w 4 miesiacu ciazy.Prosze o rade bo juz nie mam sily na lekarzy tutaj. Na wszystko paracetamol...eh.Zaznacze, ze dr mnie nie widziala tylko konsultacja telefoniczna z braku miejsc w przychodni.

Lek. Tomasz Budlewski

Niestety przez internet nie widząc pacjenta nie można nic powiedzieć. Proszę udać się do lekarza. Być może w UK lepiej do ginekologa jak on to widzi.

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

przy rozpoznaniu anginy paciorkowcowej korzysta się ze skali Centora:

w jej skład wchodzą:
gorączka > 38 st C
obecność wysięku na migdałkach podniebiennych
powiększenie i tkliwość węzłów chłonnych szyi
brak kaszlu

Za spełnienie każdego z objawów jest 1 punkt. 0-1 leczenie objawowe. 2-3 wykonuje się szybki test na obecność antygenu PBHA. 4 należy wprowadzić antybiotykoterapię.
Jeśli nie spełnia Pani kryteriów anginy paciorkowcowej najprawdopodobniej przyczyną są wirusy i paracetamol jest jak najbardziej dobrym lekiem.

Pozdrawiam.