Czy jest u mnie duże ryzyko wcześniejszego porodu?

Dzień dobry, Jestem w 26 tygodniu ciąży. Doktor prowadzący skierował mnie do szpitala na aplikacje steryd, ponieważ mam niewydolność szyjki macicy. W gabinecie od 3 tygodni utrzymywała się na poziomie 2 cm, dziś przy przyjęciu usłyszałam 1,4 cm. Mam spore zaparcia z racji tego, że leże od miesiąca leże w łóżku. Czy istnieje ryzyko, że niebawem mogę urodzić ? Nie mam skurczy, bóli ani plamień. W dobie pandemii ciężko o zuchwałą rozmowę z prowadzącymi w szpitalu. Dodatkowo te zaparcia... biorę colon C, laktulosum oraz wszelakie domowe sposoby, a i tak mam problem. Dodam, że jest to moja druga ciąża. Pierwszą niestety poroniłam w 18 tygodniu z przyczyn wady rozwojowej. Teraz z dzieciątkiem jest wszystko w porządku i waży 890g.

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli szyjka systematycznie się skraca, to może dojść do przedwczesnego porodu, natomiast czy faktycznie tak się stanie i kiedy to będzie – nie sposób przewidzieć. Prawidłowo, szyjka macicy po 23. tygodniu ciąży powinna mierzyć 2,3-3 cm. W przeciwnym wypadku należy liczyć się ze wspomnianym ryzykiem przedwczesnego porodu. Odsyłam do artykułu na temat niewydolności szyjki macicy: https://portal.abczdrowie.pl/niewydolnosc-szyjki-macicy.

Proszę stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego, z pewnością poinformował Panią o konieczności spoczynkowego trybu życia, unikania wysiłku fizycznego oraz zbliżeń intymnych. Co do zaparć, to niestety nawet w zdrowej ciąży, przebiegającej bez komplikacji, są one normą – zarówno hormony ciążowe, jak i rosnąca macica, która może uciskać jelita i powodować spowolnienie ich pracy zdecydowanie przyczyniają się do zaparć. W Pani przypadku konieczna jest lekkostrawna dieta, spożywanie dużej ilości płynów oraz wspomaganie się wspomnianymi przez Panią preparatami leczniczymi.

Więcej na temat zaparć podczas ciąży w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.