Czy istnieje opcja by doszło do zaplodnienia?

Witam mam 19 lat, około 3 miesiące temu rozpoczęłam współżycie. W trakcie tych 3 miesięcy doszło do zbliżenia 4 razy. Raz odbyło się to z prezerwatywą, w trakcie pozostałych zbliżeń uprawialiśmy peeting. Ostatnie zbliżenie miało miejsce tydzień temu. Na następny dzień nastąpiło lekkie krwawienie, które mogło być objawem zbyt mocnego peetingu, odczuwałam też ból podbrzusza, który utrzymywał się kilka dni. Jestem parę dni przed okresem, mam charakterystyczne objawy PMS: ból brzucha, zmiany nastroju, nabrzmiałe piersi i ich lekki ból, lekkie mdłości, zły stan skóry, jednak objawy odczuwam silniej niż zwykle. Mam paniczny lęk przed tym, iż mogą to być objawy ciąży. Czuję silny stres i nie wiem czy mdłości/bóle brzucha są jego objawem, czy zwiastunem ciąży, bądź też nadchodzącej miesiączki. Wychodzę z zapytaniem, czy istnieje opcja by doszło do zapłodnienia? Czy mój lęk jest nieadekwatny do sytuacji? Dziękuję z góry za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno ocenić ryzyko zapłodnienia w Pani przypadku – jeżeli współżyje Pani sporadycznie, stosuje zabezpieczenie mechaniczne, zaś ostatnie zbliżenie było pettingiem i nie doszło do penetracji dróg rodnych z wytryskiem nasienia, to można założyć, że prawdopodobieństwo ciąży jest znikome, jeżeli nie zerowe. O lęku przed ciążą pisze nasz ekspert – psycholog w tym miejscu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/strach-przed-niechciana-ciaza.

Objawy, które Pani opisuje są jak najbardziej adekwatne do PMS, czyli zespołu napięcia miesiączkowego, a potęgować je może stres. Krwawienie i ból podbrzusza wydają się ściśle powiązane ze zbliżeniem – jak sama Pani wspomina, było ono dość gwałtowne, mogło doprowadzić do otarć naskórka bądź uszkodzeń błony śluzowej. Natomiast nie napisała Pani nic o tym, czy Pani obawy mają związek z opóźnieniem menstruacji. Jeżeli tak, proszę zachować spokój, bo prawidłowa długość cyklu może sięgać nawet 35 dni, natomiast wszelkie nieregularności u nastolatek i młodych kobiet są często podyktowane fizjologią i mijają z upływem czasu. Tutaj więcej o cyklu miesiączkowym: https://portal.abczdrowie.pl/cykl-miesiaczkowy.

Jeżeli Pani lęk przed ciążą jest duży i utrudnia codzienne funkcjonowanie, może jest to czas, by pomyśleć o innej metodzie antykoncepcji – warto na ten temat porozmawiać z ginekologiem przy okazji najbliższej wizyty. Serdecznie zachęcam do lektury artykułu o antykoncepcji dla młodych osób: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-dla-nastolatkow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.