Czy mogło u mnie jednak jakoś dojść do zapłodnienia?

Witam, od kilku miesięcy zaczęłam współżyć ze swoim chłopakiem, za każdym razem używamy prezerwatywy żeby się zabezpieczyć, ostatnio (koło 1,5 tygodnia temu) byłam u ginekologa po tabletki antykoncepcyjne, na badaniu wszystko było w normie, dodam ze od ok 2 tygodni przeszłam na dietę odchudzająca 1500 kcal, zdarzało się ze jadłam nawet mniej, kiedy normalnie potrafiłam zjadać około 2500/3000 kcal. Moje cykle miesiączkowe są dość długie ok.32/33 dni. Mam obawę bycia w ciąży. Wczoraj powinnam dostać okres a go nie dostaje. Mam objawy mocnego bólu dołu pleców, delikatny ból w podbrzuszu i jakby skurcze w pochwie. Bardzo się boje ze może jakoś doszło do zapłodnienia. Co mogę robić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

właściwe stosowanie prezerwatywy daje skuteczność rzędu 95%, natomiast między innymi nieprawidłowe czy zbyt późne założenie prezerwatywy może zmniejszać skuteczność tej metody antykoncepcji.

Natomiast proszę pamiętać, że opóźnienia miesiączki nie muszą wskazywać ani na ciążę, ani na żadne schorzenia. Niewielkie zaburzenia cyklu miesiączkowego mogą być spowodowane wahaniami hormonalnymi np. wskutek stresu czy też zmiany trybu życia lub drastycznej diety (np. znacznego zmniejszenia kaloryczności posiłków). Ponieważ jednak wspomina o typowych dla menstruacji dolegliwościach, to jest bólu podbrzusza czy bólu pleców, to prawdopodobnie miesiączka pojawi się lada dzień.

Więcej informacji na temat zaburzeń miesiączkowania odnajdzie Pani w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie.

Jeżeli zamierza Pani rozpocząć antykoncepcję hormonalną, proszę pamiętać, że pierwszą pigułkę należy zażyć pierwszego dnia cyklu, to jest krwawienia – wówczas od tego momentu może Pani liczyć na pełną ochronę przed ciążą.

O skuteczności różnych metod antykoncepcyjnych może Pani przeczytać w naszym materiale wideo: https://portal.abczdrowie.pl/skutecznosc-metod-antykoncepcyjnych-wedlug-pearla-wideo.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.