Czy Letrox może mi zaszkodzić w ciąży?
Witam. Jestem w 28tc. Moje wyniki badań z TSH wynosiły 3.09 lub 3.05 nie pamiętam, lekarz przepisał mi Letrox 50. Czy ten lek może zaszkodzić dziecku?

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
w III trymestrze ciąży TSH, związane z prawidłowym funkcjonowaniem gruczołu tarczowego, powinno wahać się pomiędzy 0,11-3,52 mIU/l . Górna, bezpieczna, granica TSH dla tego okresu ciąży to 3,5 mlU/ml według Europejskiego Towarzystwa Tyreologicznego.
Te normy są stosunkowo rozbieżne, dlatego poza nimi należy brać pod uwagę stan zdrowia czy też dolegliwości zgłaszane przez pacjentkę. W Pani przypadku o konieczności stosowania syntetycznego hormonu – lewotyroksyny może decydować poziom TSH oraz stan tarczycy w poprzednich trymestrach. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/tsh-w-ciazy-niskie-stezenie-wysokie-stezenie.
Jeżeli ma Pani wątpliwości, proszę skonsultować się z endokrynologiem. Proszę pamiętać, że prawidłowe funkcjonowanie tarczycy ma ogromne znaczenie dla rozwijającego się płodu, dlatego nie należy bagatelizować kwestii suplementacji hormonalnej.
Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-w-ciazy-czynniki-ryzyka-objawy-wplywa-na-matke-i-dziecko.