Czy Propranolol ma wpływ na wyniki badań hormonalnych tarczycy?

Witam serdecznie choruje na niedoczynność tarczycy. Biorę euthyrox w dawce 2.5 . Ostatnio lekarz kardiolog przepisał mi propranolol 10. Obawiam się ,że lek ten może wpływać na mnie źle przy niedoczynności i na sama tarczycę co wpłynie na pogorszenie wyników TSH. Proszę o radę i opinie w sprawie połączenia tych dwóch leków.
KOBIETA, 38 LAT 3 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Propranolol może wpływać na pozatarczycowy metabolizm hormonów tarczycy i wchłanianie tyroksyny z przewodu pokarmowego, co może skutkować niewielkim podwyższeniem TSH, dlatego jego stosowanie warto skonsultować z endokrynologiem, który zna Pani historię choroby.

Ponadto wraz z normalizacją funkcji tarczycy skuteczność propranololu może zostać obniżona.

Zachęcamy do przeczytania poniższych treści dotyczących podobnych tematów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/usg-tarczycy-poziom-tsh-a-propranolol

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-stosowanie-lekow-propranolol-i-kaldyum-wplywa-na-wynik-tsh

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.