Czy mogę w ciąży usunąć torbiel pinoidalną?

Dzień dobry, Została u mnie zdiagnozowana torbiel pilonidalna. Jestem w 20 tygodniu ciąży. Ból jest bardzo uciążliwy. Guzek jest wielkości około 1,5 cm. Nie sączy się z niego ropa. Jest czerwony. Jestem po wizycie u chirurga, który stwierdził że na ten moment nie można nic zrobić i po porodzie mam się udać do szpitala w celu poddania się zabiegowi operacyjnego. Absolutnie nie chce podważać autorytetu danego lekarza. Natomiast torbiel utrudnia mi funkcjonowanie. Czy na prawdę w przypadku ciężarnych nie ma możliwości doraźnej pomocy? Z góry dziękuje za odpowiedz.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość usunięcia torbieli pilonidalnej w ciąży. Najczęściej jednak lekarze zalecają poczekać z zabiegiem do urodzenia dziecka.

Jeśli odczuwa Pani bardzo silny dyskomfort związany z torbielą włosową, co utrudnia codzienne funkcjonowanie proszę udać się ponownie do lekarza i porozmawiać o możliwości wdrożenia leczenia doraźnego.

Pomocne mogą okazać się ciepłe okłady, stosowanie maści, usunięcie włosków z okolicy pośladków bądź antybiotykoterapia. Czasem konieczne jest nacięcie rany i sączkowanie w miejscowym znieczuleniu, jak w przypadku opisanym poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/torbiel-wlosowa-kosci-ogonowej-w-39-tygodniu-ciazy.

Inne pytania o torbiel pilonidalną w kontekście ciąży znajdzie Pani pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/torbiel-pilonidalna-a-porod, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/torbiel-pilonidalna-a-planowanie-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.