Czy można lecieć długo samolotem w 10 tygodniu ciąży?

Czy mógłby Pan/Pani wyjaśnić, czy długi lot z Wiednia do Japonii w 10. tygodniu ciąży może potencjalnie mieć negatywne skutkina rozwuj dziecka, zwłaszcza jeśli chodzi o ekspozycję na promieniowanie? Miałam już pierwsze badanie w ramach książeczki zdrowia dziecka i ciaza przebiega prawidlowo.
KOBIETA, 34 LAT 2 tygodnie temu

Dzień dobry,

Według dostępnych danych ekspozycja na promieniowanie nie stanowi ryzyka w okresie ciąży.

Całkowita dawka promieniowania jest skrajnie niska może odpowiadać np. 2 minutom lotu na wysokości przelotowej.

Proszę pamiętać,że w okresie ciąży zwiększa się ryzyko zakrzepicy. Dodatkowo ryzyko podnoszą długie okresy spędzone w pozycji siedzącej w samolocie. Zakrzepica powstaje, gdy skrzep krwi blokuje żyły. To blokuje krążenie krwi i może prowadzić do poważnych konsekwencji. Jak zminimalizować ryzyko powstania zakrzepicy:

-prosze kupić skarpetki podróżne w punkcie zaopatrzenia medycznego

-prosze pić dużo wody, herbaty lub rozcieńczonych soków

- na czas podróży warto założyć luźne ubrania i wygodne buty

- w trakcie podróży pobudzać krążenie krwi ćwiczeniami takimi jak strząsanie stóp czy kręcenie stopami

- możliwe często wykorzystywać każdą okazję, by rozprostować nogi.

Proszę również podróż skonsultować z lekarzem prowadzącym.

W walizce proszę zabrać niezbędne leki,które mogą się przydać.

Proszę jak najwięcej korzystać z uroków urlopu

Miłego urlopu.

Jeśli będzie miała Pani więcej pytań,to zapraszam na mojego Instagrama:

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska