Czy muszę wykonać zabiegi laserowe na skórę?

Dzień dobry, Stwierdzono u mnie trądzik różowaty. Moja skóra jest bardzo wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych takich jak: wiatr, słońce, gorące i ostre jedzenie itp. W ramach kuracji przepisano mi Izotek w dawce 20mg/dzień przy wadze 75kg. Mam wrażenie, że nasilił mi się rumień na twarzy który już wcześniej występował. Chciałbym dowiedzieć się jakie jest zastosowanie retinoidów w leczeniu trądziku różowatego? Redukcja rumienia? Zmniejszenie podatności na działanie czynników zewnętrznych? Czy rumień po zakończeniu ucichnie czy będzie konieczne wykonanie zabiegów laserowych?

Dzień dobry, Izotek powoduje zazwyczaj podrażnienie skóry, dlatego ma Pan wrażenie, że rumień nasilił się. Retinoidy stosowane są do leczenia ciężkich i opornych na inne formy leczenia postaci trądziku różowatego. Wykazują one działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i ograniczają wydzielanie łoju. Natomiast na zmniejszenie podatności na działanie czynników zewnętrznych pomoże tylko ich unikanie. Jeśli zacznie Pan stosować pielęgnacje domową nastawioną na działanie łagodzące, regenerujące i nawilżające to rumień powinien się zmniejszyć. Jeśli po zakończeniu leczenia i odczekaniu 6 miesięcy rumień będzie w dalszym ciągu widoczny może Pan rozważyć wykonanie serii zabiegów laserowych.

Pozdrawiam Katarzyna Lisicka