Czy nadal stosować prezerwatywę?

Dzień dobry. Od 5 lat biorę tabletki antykoncepcyjne Atywia. Przez przypadek zrobiłam 8 dniową przerwę między opakowaniami. Pierwszą tabletkę wzięłam 23.02, stosunek przed tą tabletka był 7.02. Wczoraj (6.03) był pierwszy stosunek podczas przyjmowania tego opakowania, stosunek w prezerwatywie. Prezerwatywa nie pękła, ale czy jestem w trakcie tego cyklu już zabezpieczona czy nadal stosować prezerwatywe?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

wydłużenie siedmiodniowej przerwy wiąże się z ryzykiem obniżenia skuteczności doustnej antykoncepcji hormonalnej.

W takiej sytuacji stosunki, które odbyły się podczas tej wydłużonej przerwy należy uważać za niezabezpieczone, co oczywiście wiąże się z prawdopodobieństwem zajścia w ciążę. W Pani przypadku jednak nie doszło do zbliżeń w tym czasie, więc nie musi się Pani martwić o niechcianą ciążę.

Po rozpoczęciu nowego opakowania tabletek antykoncepcyjnych należy stosować dodatkowe zabezpieczenie na przykład w postaci prezerwatywy. Pełna ochrona powinna nastąpić w ósmym dniu przyjmowania tabletek aktywnych. Po tym czasie nie musi już Pani stosować prezerwatyw.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania znaleźć można pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zwymiotowanie-ostatniej-tabletki-antykoncepcyjnej-i-osmiodniowa-przerwa,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/osmiodniowa-przerwa-zamiast-7-dniowej-w-czasie-przyjmowania-tabletek,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-wydluzenie-przerwy-o-jeden-dzien-bedzie-zmniejszalo-skutecznosc-antykoncepcji.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.