Czy skurcze macicy i bóle piersi oznaczają ciążę?

Dzień dobry mam taki problem że 9.03 uprawiałam stosunek bez zabezpieczenia ale dostałam miesiączkę w terminie czyli 12.03 i od 12 zaczęłam stosować plastry antykoncepcyjne i w pierwszym tygodniu stosowania plastra nie używałam dodatkowego zabezpieczenia. Plamienie z odstawienia wystąpiło w terminie lecz teraz jestem w trakcie stosowania kolejnego opakowania i jestem na 2 plastrze. Odczuwam skurcze macicy i czasami ból jajnika oraz mam nabrzmiałe i bardzo obolałe piersi. Czy to skutek antykoncepcji czy mogę być w ciąży?
KOBIETA, 24 LAT 2 tygodnie temu

Dzień dobry,

Według Pani opisu, użyła Pani prawidłowo zastosowaną metodę antykoncepcji,więc ryzyko ciąży jest bardzo niskie.

Ale jeśli chce mieć Pani pewność to proszę wykonać test ciążowy z krwi w terminie miesiączki.

Moim zdaniem opisane przez Panią objawy świadczą o wystąpieniu skutków ubocznych.

Bóle brzucha i skurcze macicy to skutek uboczny leku i występują często u pacjentek stosujących ten rodzaj antykoncepcji.

Natomiast ból i tkliwość piersi to również skutek uboczny stosowania plastrów Evra,ten objaw towarzyszy bardzo szerokiej ilości pacjentek.

Te problemy powinny zniknąć po okresie adaptacji do leku, czyli pierwszych 3-6 miesiącach. Ale u niektórych pacjentek ten problem nie znika i jest powodem do zmiany metody antykoncepcji.

Proszę pamiętać, że takie skutki uboczne powinno się zgłaszać lekarzowi.

Jeśli będzie miała Pani więcej pytań,to zapraszam na mojego Instagrama:

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska