Czy to może świadczyć o AZS?

Witam, od pewnego czasu mam bardzo sucha skore u rak, ale tylko w niektorych miejscach. Myslalam, ze to po prostu od przesuszenia, jednak pozniej pojawilo sie to rowniez na brodawkach sutkowych. Swędzi okropnie, skora się łuszczy i w dodatku na staniku zostaje taki żółty strup od plynu, ktory sie z tej skory wydziela. Czy to moze byc AZS?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

atopowe zapalenie skóry rzeczywiście może objawiać się świądem występującym na dłoniach i innych partiach ciała, jednak niepokojące jest pojawienie się u Pani żółtej wydzieliny z sutków. Innymi objawami AZS, które może Pani zauważyć i potwierdzić swoje obawy będą: obecność grudek czy pęcherzyków, pojawiające się zakażenia skóry, wystąpienie nietolerancji pokarmowych, a także pozytywne wyniki skórnych testów alergologicznych. W celu uzyskania diagnozy dotyczącej zmian skórnych, powinna się Pani udać do dermatologa, który oceni stan skóry i zaleci odpowiednie leczenie.

Wyciek z sutków nie należy jednak do typowych objawów atopowego zapalenia skóry i ma prawdopodobnie inne podłoże, w tym wypadku powinna się Pani udać także do ginekologa, który wykona badanie piersi i postawi diagnozę. Taki wyciek może być przyczyną występowania ropnia, stanu zapalnego sutków, przebytego połogu, ciąży, wyciek może pojawić się także przed miesiączką. Dokładny wywiad z ginekologiem pomoże ustalić przyczynę wycieku i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/azs-to-nie-koniec-swiata-jak-pomoc-choremu-kompleksowo

https://portal.abczdrowie.pl/wyciek-z-brodawki

https://portal.abczdrowie.pl/wydzielina-z-piersi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.